Kąpiel parowa (parówka) to jeden z etapów wielu zabiegów oczyszczających twarz w gabinecie kosmetycznym. Równie dobrze możecie ją stosować w domu jako samodzielny zabieg upiększający. Na czym polega parówka na twarz i jakie korzyści z niej płyną? Jak często ją stosować oraz jakie są wskazania i przeciwwskazania do jej przeprowadzenia? Jak ja robię parówkę na twarz krok po kroku?

Na czym polega parówka na twarz?

Parówka na twarz to popularny zabieg rozpulchniania skóry przy użyciu ciepłej pary. Stosują go osoby o cerze tłustej oraz skłonnej do krostek i zaskórników, które z tego powodu oczyszczają skórę w gabinecie kosmetycznym. Rozgrzanie skóry pomaga skuteczniej pozbyć się ropnych krost i wągrów, dlatego stanowi wstęp do manualnych zabiegów oczyszczania twarzy. Mało kto wie, że ciepłą parą wzbogaconą ziołowymi dodatkami można zdziałać dużo więcej, w dodatku za niewielkie pieniądze i w domowym zaciszu.

Parówka na twarz – korzyści dla skóry

Parówka na twarz, zwłaszcza jeżeli jest wykonywana regularnie, może wyraźnie poprawić kondycję cery. Ciepła para bez żadnych dodatków pomaga odblokować zaczopowane łojem pory skóry, usunąć z nich zalegające tam zanieczyszczenia i odkazić je, a przy tym zmniejszyć skłonność do zmian zapalnych. Ponadto wspomaga mikrokrążenie i nadaje szarej, zmęczonej cerze zdrowego kolorytu.

Ale nie tylko czysta para poprawia stan skóry. Jeżeli dodacie do wody odrobinę ziół, najlepiej w postaci naparu, zwykła parówka stanie się zabiegiem pielęgnacyjnym. Gatunek ziół zależy od oczekiwanego efektu:

  •  bratek i rumianek zniwelują podrażnienia i zaczerwienienia typowe dla cery suchej i wrażliwej (należy je dodać do wody w równych ilościach);
  •  pokrzywa i rozmaryn poprawią ukrwienie w przypadku skóry bladej;
  •  kwiat lipy lub tymianku pospolitego działa antyseptycznie, dzięki czemu zmniejsza ropne wykwity, dlatego sprawdzi się w pielęgnacji cery bardzo zanieczyszczonej;
  •  wyciąg z szałwii ściągnie rozszerzone pory;
  •  skrzyp polny zapobiegnie nadmiernemu błyszczeniu,
  •  dzika róża zmniejszy napięcie skóry i nawilży ją, więc zaspokoi potrzeby cery przesuszonej.

Domowa parówka na twarz – jak ją robię krok po kroku?

Niezależnie od Waszego rodzaj skóry, przepis na parówkę zawsze jest taki sam. Niezmienny pozostaje też zestaw akcesoriów: miska lub płaski garnek, ręcznik i wrząca woda – czysta lub z ziołowymi dodatkami.

Zanim przystąpię do robienia parówki, wykonuję demakijaż i nakładam peeling, który usunie martwy naskórek. Wybieram peeling enzymatyczny, ponieważ mam wrażliwą skórę, ale peeling ziarnisty, oczywiście w przypadku innych typów cery, będzie równie dobry.

Kiedy moja skóra jest już dokładnie oczyszczona, gotuję wodę, przelewam wrzątek do naczynia i ustawiam je na stole w taki sposób, który umożliwi pochylenie się nad nim w bezpiecznej odległości (30-40 cm). Następnie nachylam się nad naczyniem i nakrywam głowę cienkim ręcznikiem, który tworzy rodzaj namiotu. Jeżeli jest Wam za gorąco, co jakiś czas odchylajcie poły ręcznika, żeby pozbyć się nadmiaru pary.

W zależności od rodzaju cery parówka może trwać od 2 minut (przy skórze wrażliwej lub suchej) do maksymalnie 15 minut (przy cerze trądzikowej). Aby ją zakończyć:

  •  przykładam ręcznik do skóry wilgotnej od pary – nie pocieram jej, żeby uniknąć podrażnienia;
  •  przecieram ją tonikiem, aby zapobiec ucieczce wilgoci i w konsekwencji przesuszeniu cery;
  •  nakładam na twarz krem, a gdy mam, maseczkę; zawarte w niej liczne składniki odżywcze wnikną głębiej w rozpulchnioną skórę.

Po zabiegu twarz jest rozgrzana i zaczerwieniona, dlatego moment wyjścia z domu należy opóźnić, ile tylko się da. Niezbędne minimum to godzina – przez ten czas nie wystawiajcie twarzy na chłodne powietrze.

Parówka na twarz – jak często ją stosować?

Kąpiel parowa nie należy do zabiegów, które mogą być wykonywane bez ograniczeń. Jej częstotliwość zależy od rodzaju i problemu skóry. Przy skórze tłustej, łojotokowej lub trądzikowej parówkę warto powtarzać 2-3 razy w tygodniu, w przypadku cery normalnej wystarczy jeden zabieg na 7-10 dni, a jeżeli skóra jest sucha lub wrażliwa, kąpiel parową należy wykonywać co 2 tygodnie.

Parówka na twarz – wskazania

Parówkę na twarz możecie stosować przy każdym rodzaju cery, zwłaszcza w pielęgnacji skóry tłustej i łojotokowej. W tym przypadku kąpiel parowa umożliwi pozbycie się nadmiaru zanieczyszczeń i ureguluje pracę gruczołów łojowych. Parówka na twarz z pewnością nie zaszkodzi cerze normalnej, suchej i umiarkowanie wrażliwej.

Parówka na twarz – przeciwwskazania

Kąpiel parowa nie jest polecana przy cerze bardzo wrażliwej, alergicznej i atopowej, ponieważ może je silnie podrażnić, a wręcz zaognić zmiany, ani przy skórze naczynkowej, ponieważ rozgrzana para może nadmiernie rozszerzyć naczynka i w konsekwencji doprowadzić do trądziku różowatego. Jeżeli cierpicie na poważne stany zapalne skóry, nadciśnienie tętnicze, jaskrę lub miażdżycę tętnic, też ją sobie darujcie.

Jakie jest Wasze zdanie na temat kąpieli parowej na twarz? Jak często ją wykonujecie? Jesteście zadowolone z efektów? Dajcie znać w komentarzach!

Autor: Jadzia Michalska

Niepoprawna optymistka, zafiksowana na punkcie włosów. Uwielbia dobre kino i astronomię. Jaroszka-smakoszka i gawędziarka, która daje upust gadulstwu na blogu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *