Cześć!

Ostatnio odkrywam kosmetyczne nowości i produkty, o których nigdy nie pomyślałabym, że działają lub kiedykolwiek powstaną. Jednym z nich był szampon micelarny. Dotąd słyszałam o szamponach dla dzieci, przeznaczonych do mycia konkretnego rodzaju włosów i skóry głowy lub mających określone właściwości. Jak zatem sprawdziła się ta nowość?

Czym jest szampon micelarny?

Szampon micelarny jest kosmetykiem o bardzo skutecznym i jednocześnie delikatnym działaniu. Ciekawe, co? Według producentów szampon taki dokładnie usuwa zanieczyszczenia i oczyszcza bez najmniejszych podrażnień. I właśnie dlatego świetnie sprawdza się u dziewczyn z delikatnymi pasemkami i wrażliwą skórą głowy.

Nazwa produktu od razu skojarzyła mi się z płynem micelarnym, którym wiele z was przemywa sobie buzie. Działanie tych dwóch produktów jest do siebie bardzo podobne. Otóż szampon zawiera cząsteczki zwane micealmi. Są to takie substancje, które jednocześnie usuwają zabrudzenia wodne i tłuszczowe – po prostu przyciągają je do siebie i pozbywają się ich za jednym zamachem. Jednak najlepsze jest to, że szampon micelarny nie narusza naturalnej bariery ochronnej włosów i skóry głowy. Czy nie tak samo działa płyn micelarny? Ano właśnie!

Co daje szampon micelarny i dla kogo będzie najlepszy?

Szampon micelarny oczyszcza i włosy, i skórę głowy. Dzięki niemu pasemka są lekkie, miękkie i dobrze się układają, a skóra zachowuje właściwe sobie pH i odpowiedni poziom nawilżenia. Jeżeli będziecie stosowały go regularnie, to skłonność do podrażnień (w przypadku gdy byłyście na nie narażone) zmniejszy się o połowę. A dla kogo szampon micelarny będzie najlepszy? Kosmetyk ten jest polecany osobom, które:

  • mają cienkie, delikatne i trudne do wymodelowania i uczesania włosy;
  • są wrażliwe na SLS lub SLES, a także na inne środki myjące;
  • mają wrażliwą skórę głowy, szybko przesuszającą się i podatną na podrażnienia;
  • cierpią na różnego rodzaju choroby skóry głowy pojawiające się po zastosowaniu tradycyjnych szamponów.

Które szampony micelarne polecam?

Zrobiłam mały research i okazało się, że szamponów micelarnych jest cała masa. Są produkty z zarówno naturalnymi składnikami, jak i zapachowymi lub barwiącymi substancjami. Znalazłam nawet kosmetyki dla dzieci! Jeżeli chciałybyście wypróbować taki produkt, to myślę, że powinnyście się kierować przede wszystkim składnikami. Oprócz miceli znajdziemy w szamponach:

  • roślinne wyciągi, np. z korzenia lilii wodnej lub lnu,
  • panthenol i prowitaminę B5, które działają łagodząco i nawilżająco,
  • emolienty pozyskiwane z lanoliny zapobiegające odparowaniu wody z włosów i dogłębnie je nawilżające,
  • alantoina i betaina, których zadaniem jest zminimalizowanie ryzyka wystąpienia podrażnień,
  • wyciąg z liści aloesu o działaniu nawilżającym, regenerującym i pielęgnacyjnym.

Przykładowe szampony micelarne, które widziałam w drogeriach i sklepach: Kerastase Aura Botanica (naturalna kąpiel micelarna), Schwarzkopf BC Volume Boost (micelarny szampon dający objętość), Schwarzkopf BC Hyaluronic Miosture Kick (micelarny szampon nawilżający), Pantene Pro-V Micellar (szampon oczyszczający i odżywiający).

Szampon micelarny vs szampon oczyszczający

Zacznijmy od szamponów micelarnych. Podczas jednego mycia usuwają zarówno zanieczyszczenia tłuszczowe, jak i wodne. A co najważniejsze, nie uszkadzają naturalnej bariery ochronnej skóry głowy i pasemek. Szampony micelarne można stosować praktycznie codziennie, i to bez dodatkowej pielęgnacji maskami lub odżywkami (oczywiście nie można z nich zrezygnować raz na zawsze). Niestety nie najlepiej sprawdzają się w twardej wodzie, bo nie usuwają jonów metali ze względu na brak substancji chelatujących. A takie działanie zapewnią nam tradycyjne szampony mocno oczyszczające.

A co jeszcze odróżnia szampony oczyszczające od szamponów micelarnych? Te pierwsze rozchylają łuski włosowe, co przydaje się przed zabiegami regeneracyjnymi lub farbowaniem. Odżywcze składniki i pigmenty lepiej wchłaniają się i dają bardzo dobry efekt. Tradycyjne szampony dokładnie usuwają zanieczyszczenia, sebum i resztki kosmetyków do stylizacji lub kondycjonowania pasemek. Niestety takiemu działaniu często towarzyszy również podrażnienie skóry głowy. Dlatego wraz z tymi produktami należy używać masek, odżywek, olejków lub serów do pielęgnacji włosów.

Czy używałyście już szamponów micelarnych? Jeśli tak, to jakich?

Autor: Jadzia Michalska

Niepoprawna optymistka, zafiksowana na punkcie włosów. Uwielbia dobre kino i astronomię. Jaroszka-smakoszka i gawędziarka, która daje upust gadulstwu na blogu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *