Cześć!

Wiele młodych mam skarży się, że po ciąży pozostały im przebarwienia na twarzy. Nie dla każdej kobiety jest to tylko problem estetyczny; z czasem może wpłynąć na nasz komfort psychiczny. Jeżeli chcesz uniknąć takich nieprzyjemności, to warto poddać się zabiegom kosmetycznym, dzięki którym pozbędziesz się przebarwień. Który zabieg będzie dla twojej cery najlepszy? Tego dowiesz się z mojego najnowszego tekstu.

Przebarwienia a ciąża

Proces powstawania przebarwień wiąże się ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą w organizmie w trakcie ciąży. Dochodzi wtedy do zwiększenia się ilości estrogenów, a co za tym idzie – komórek produkujących melaninę (barwnik skóry), czyli melanocytów. Jeżeli w tym czasie na cerę oddziałuje słońce, to przebarwienia, pieprzyki i plamki są bardziej widoczne i znajdują się na większej głębokości w skórze. Zmiany mogą różnić się od siebie kolorem, wyglądem, kształtem i miejscem występowania. U kobiet w ciąży najczęściej pojawia się ostuda, czyli rozległe plamy na twarzy, mające nieco ciemniejszy kolor niż skóra właściwa. Część niedoskonałości znika samoistnie, inne utrzymują się przez długi czas i wymagają interwencji kosmetologa lub dermatologa.

Czy sama możesz usunąć przebarwienia po ciąży?

Zawsze warto spróbować. Zrób to jesienią lub zimą, kiedy słońce świeci najsłabiej i nie ma tak dużego wpływu na twoją cerę. Do usunięcia powierzchniowych przebarwień po ciąży, czyli tych zlokalizowanych w naskórku, przyda się krem z witaminą A lub kwasem azelainowym. Te dwa składniki mają właściwości rozjaśniające, złuszczające i hamujące aktywność melanocytów. Uzupełnieniem takiej kuracji może być peeling, który usunie martwe komórki naskórka, wygładzi powierzchnię cery i ułatwi dostęp składników z wybielających kremów do wnętrza skóry.

Jeżeli zdecydujesz się na taką kurację, to jednocześnie powinnaś zastosować krem z filtrem UV. To zmniejszy ryzyko pojawienia się nowych przebarwień i pojawienia się podrażnień. I pamiętaj, nie od razu Rzym zbudowano. Musisz uzbroić się w cierpliwość, bo pierwsze efekty zobaczysz dopiero po dwóch lub trzech miesiącach. Bądź systematyczna i nie zaniedbuj kuracji.

Przebarwienia po ciąży usuniesz też za pomocą produktów spożywczych, które masz w kuchni. Pomogą ci tylko wtedy, gdy niedoskonałości są umieszczone płytko pod naskórkiem. Wypróbuj działanie soku z cytryny, rozgrzewającej kurkumy, mieszanki z płatków owsianych i miodu, soku z cebuli. Podobno pomoże też żel aloesowy. Gotowy produkt kupisz w drogerii, ale lepiej się sprawdzi ten ze ściętych liści rośliny.

Usuwanie przebarwień po ciąży w salonie kosmetycznym

Twoje przebarwienia są umiejscowione w głębszych warstwach skóry, a domowa pielęgnacja zawodzi? Idź do profesjonalisty. Kosmetolog lub dermatolog będzie wiedział, jakich produktów użyć i jakim zabiegom powinnaś się poddać, żeby pozbyć się przebarwień po ciąży. Niedoskonałości w postaci plam barwnikowych usunie:

  • peeling chemiczny – złuszcza naskórek na różnych głębokościach, co jest uzależnione od rodzaju zastosowanego kwasu i jego stężenia;
  • mikrodermabrazja – mechaniczne ścieranie naskórka i wygładzanie powierzchni skóry za pomocą diamentowych lub korundowych głowic;
  • peeling ultradźwiękowy – do zabiegu wykorzystuje się odżywcze serum i urządzenie emitujące fale ultradźwiękowe, które wtłaczają kosmetyk pod skórę. Dochodzi do procesów regeneracyjnych i spadku poziomu melaniny;
  • IPL – urządzenie emituje wiązkę promieni świetlnych, które docierają na różną głębokość pod skórę. Światło jest pochłaniane przez nagromadzoną melaninę, co w krótkim czasie spowoduje jej rozpad. Po zabiegu przebarwienia będą ciemniejsze, a po około dwóch dniach zaczną się złuszczać;
  • Cosmelan – zabieg składa się z dwóch etapów. W gabinecie lekarskim na skórę nakłada się preparat z kwasem kojowym, fitowym i askorbowym oraz z arbutyną. Natomiast pacjentka w domu przez kilka miesięcy stosuje specjalny krem wybielający.

Przebarwienia po ciąży a przeciwwskazania do zabiegów kosmetycznych

Niestety nie każda młoda mama może poddać się różnych zabiegom rozjaśniającym przebarwienia po ciąży. Istnieją pewne przeciwwskazania, którym należy się podporządkować. Nie możesz iść na zabieg usuwający niedoskonałości, jeśli: przyjmujesz leki z witaminą A, chorujesz na bielactwo, cukrzycę lub skórne infekcje. Zanim zdecydujesz się na jakikolwiek zabieg, skonsultuj się z dermatologiem.

A ty jak poradziłaś sobie z przebarwieniami po ciąży?

Autor: Jadzia Michalska

Niepoprawna optymistka, zafiksowana na punkcie włosów. Uwielbia dobre kino i astronomię. Jaroszka-smakoszka i gawędziarka, która daje upust gadulstwu na blogu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *