Suche skórki mogą pojawiać się na twarzy niezależnie od rodzaju skóry – kobiety, które mają cerę suchą, są na nie tak samo narażone jak te o cerze tłustej. Suche skórki to nie tylko problem natury estetycznej, lecz także objaw niewłaściwej pielęgnacji lub nawet choroby skóry. Jeżeli ich przyczyną jest nieodpowiednia pielęgnacja, powinnyście zmienić kosmetyki, nawyki pielęgnacyjne albo dietę, a jeśli są skutkiem choroby, musicie poradzić się dermatologa. Skąd się biorą suche skórki na twarzy i jak się ich pozbywam?

Skąd się biorą suche skórki na twarzy?

Suche skórki a choroby skóry

Niestety, suche skórki na twarzy mogą być objawem choroby. Łuszcząca się skóra, która odstaje od twarzy, suche placki o czerwonej barwie lub strupki widoczne tylko pod światłem to mogą być symptomy łuszczycy, egzemy albo atopowego zapalenia skóry. Jeżeli strupkom towarzyszy uporczywe swędzenie, to może być oznaka jedynie uczulenia na określone produkty kosmetyczne lub tkaniny.

Suche skórki na twarzy a nieprawidłowa dieta

Jeżeli suche skórki na twarzy są wynikiem niewłaściwej diety, wypróbujcie mój przepis na nawilżenie skóry. Kluczową rolę odgrywa w nim woda i olej lniany. Po pierwsze, wypijajcie około 2 litrów wody dziennie i po dwie łyżki oleju lnianego do dwóch posiłków dziennie. Kuracja będzie skuteczniejsza, jeżeli ograniczycie spożycie alkoholu.

Już po tygodniu codziennego stosowania tej kuracji powinnyście zauważyć poprawę. Dodatkowo w swoje menu możecie włączyć produkty bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, które nawilżą skórę od wewnątrz. Są to zwłaszcza orzechy włoskie, awokado, tłuste ryby, oliwa z oliwek, siemię lniane i olej rzepakowy.

Suche skórki – inne przyczyny

W wielu przypadkach suche skórki na twarzy są następstwem odwodnienia organizmu, niedoboru tłuszczów nienasyconych w diecie bądź przesuszenia spowodowanego pogodą lub klimatyzacją. Dopiero gdy wykluczycie te przyczyny, udajcie się do dermatologa. Jak określić czynnik, który wywołał zmiany skórne? Wystarczy, że odpowiecie sobie na kilka pytań:

  1.  Czy pijecie wystarczająco dużo wody?
  2.  Czy spożywacie orzechy i produkty bogate w tłuszcze roślinne?
  3.  Czy odpowiednio nawilżacie skórę?
  4.  Czy nie przesuszacie skóry kosmetykami o silnym składzie i działaniu?
  5.  Czy prawidłowo chronicie twarz przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak słońce, wiatr i mróz?

Jeżeli na większość pytań odpowiecie negatywnie, to znak, że powinnyście zmienić dietę, nawyki pielęgnacyjne lub kosmetyki.

Suche skórki na twarzy – jak się ich pozbywam?

W przypadku suchych skórek rozwiązanie problemu zależy od jego źródła. Mimo to poniżej przedstawiam Wam mój zestaw uniwersalnych rad, które pomogą Wam pozbyć się suchych skórek z twarzy w krótkim czasie:

  1.  W trakcie leczenia suchych skórek nie myjcie skóry mydłem, ponieważ zawarte w nim substancje zaognią problem.
  2.  Zrezygnujcie ze wszystkich kosmetyków zawierających SLS, nawet szamponów do włosów. Jeżeli wydaje Wam się, że szampony nie mają wpływu na cerę, przypomnijcie sobie, gdzie spływają podczas mycia, a zwłaszcza spłukiwania. SLS wysusza skórę podobnie jak mydło, dlatego kosmetyki, które je zawierają, odłóżcie na potem.
  3.  Aby uniknąć podrażnienia, nie myjcie twarzy w chlorowanej wodzie. Z tego powodu zróbcie sobie przerwę od basenu i nie ochlapujcie twarzy wodą z kranu. Zamiast tego użyjcie łagodnego płynu micelarnego.
  4.  Nie stosujcie kosmetyków, które zawierają alkohol, ponieważ nie tylko wysusza, lecz także może pozostawiać blizny po suchych skórkach.
  5.  Nie używajcie podkładu matującego i pudru na te partie twarzy, w których pojawiły się suche skórki. Unikajcie też innych pylących kosmetyków, na przykład sypkich cieni do powiek.
  6.  Chociaż kosmetyki z kwasami mają dobry wpływ na skórę, nie stosujcie ich na podrażnione miejsca.
  7.  Zanim rozpoczniecie poranny lub wieczorny rytuał pielęgnacyjny, zróbcie delikatny peeling twarzy w celu złuszczenia skóry. Możecie go powtórzyć po kilku dniach.
  8.  Każde oczyszczanie zakończcie użyciem nawilżającego toniku lub hydrolatu, po czym sięgnijcie po silnie nawilżający krem. Jeżeli Wasza skóra ma tendencję do przetłuszczania się, wybierzcie produkt niekomedogenny. Składniki, które powinny znaleźć się w kremie, to masło shea, oliwa z oliwek, wazelina, olej arganowy, betulina, pantenol, kwas hialuronowy, witamina A i E, mocznik, wosk pszczeli, olejek jojoba i olejek różany. Równie dobrze możecie nakładać na twarz te składniki w czystej postaci.
  9.  Ponawiajcie aplikację nawilżającego kremu lub olejku, ilekroć poprzednia warstwa się wchłonie. W miarę możliwości miejcie jeden z tych kosmetyków zawsze pod ręką i czystym wacikiem nakładajcie go na suche skórki.
  10.  Jeżeli skórki nie są piekące, możecie zastosować kurację cytrynową. W tym celu wystarczy przykładać do twarzy wacik nasączony sokiem wyciśniętym ze świeżej cytryny.
  11.  Wybierajcie kosmetyki o prostym składzie, które mają działanie – kolejno – złuszczające i silnie nawilżające.

A jak Wy pozbywacie się suchych skórek z twarzy? Chętnie poczytam o Waszych sposobach w komentarzach!

Autor: Jadzia Michalska

Niepoprawna optymistka, zafiksowana na punkcie włosów. Uwielbia dobre kino i astronomię. Jaroszka-smakoszka i gawędziarka, która daje upust gadulstwu na blogu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *