Hej,

jeśli trafiłaś na ten post to zapewne zrobiłaś test porowatości i już wiesz, jaki masz typ włosów. Są to włosy średnioporowate, czyli tak jak moje. W tym wpisie dowiesz się, jak dbać o włosy średnioporowate, jaki olej będzie najlepszy, a jakich olejów powinnyśmy unikać. Zapraszam!

Włosy średnioporowate – charakterystyka

Włosy średnioporowate ma większość z nas. Potocznie określane są jako te „normalne”, które wymagają najmniejszej pielęgnacji. Są dość gładkie, podatne na układanie, można je wyprostować i zakręcić. Brzmią jak ideał? Niestety nie – chyba, że są odpowiednio wypielęgnowane! Włosy średnioporowate z reguły nie są idealnie gładkie, lubią się przesuszać i puszyć. W przypadku tego typu włosów trzeba szczególnie dbać o końcówki. W przypadku włosów średnioporowatych łuska włosa jest delikatnie rozchylona (przy włosach niskoporowatych łuski są zamknięte, a przy wysokoporowatych niemal całkowicie otwarte).

Jak dbać o włosy średnioporowate?

Włosy średnioporowate uwielbiają różne oleje o średnich cząsteczkach, a więc kwasy jednonienasycone z grupy omega-7 i omega-9.  Oprócz tego bardzo dobrze działa na nie keratyna hydrolizowana i jedwab, te składniki skutecznie poradzą sobie z mikrouszkodzeniami i nawilżą włosy. Dobrze sprawdzi się w ich przypadku także płukanka z octu jabłkowego, która pięknie domknie łuski włosów. Wybieraj szampony bez SLS i SLES, które mogłyby podrażnić i przesuszyć skórę głowy. Zamiast tego wybieraj łagodne szampony, o jak najbardziej naturalnym składzie.

Czego unikać przy włosach średnioporowatych?

Unikaj kosmetyków, które w składzie mają jednowodorotlenowe alkohole oraz silne detergenty. Te składniki mogą przesuszyć i podrażnić włosy.

Jakie oleje wybrać do włosów średnioporowatych

Dla włosów średnioporowatych najlepszy będzie: 

  • olej migdałowy
  • olej makadamia
  • olej słonecznikowy
  • oliwa z oliwek
  • olej z awokado
  • olej arganowy
  • olej ze słodkich migdałów (ten olej sprawdzi się przy każdym typie włosów)

Jak widzicie wybór olejów jest naprawdę spory, ponieważ włosy średnioporowate naprawdę nie są wybredne. Moje włosy najbardziej lubią olej ze słodkich migdałów i olej jojoba. Swoje zamawiam ze strony nanoil.pl Oczywiście możecie kupić również gotową mieszankę olejów dostosowaną do typu włosów – to także fajna opcja.

Tych olejów unikajcie mając włosy średnioporowate:

  • olej kokosowy
  • masło babassu
  • olej lniany
  • olej z wiesiołka
  • olej z pestek dyni

Te oleje są dedykowane do innych typów włosów. Ale oczywiście możecie spróbować, ponieważ wyjątek potwierdza regułę. Coś, co nie sprawdza się większości posiadaczek #średnioporów akurat Wam może się sprawdzić! Dlatego właśnie to, co napisane jest w Internecie należy traktować jako ściągę, a następnie testować, aż w końcu znajdzie się produkty i równowagę najlepszą dla siebie.

A Wy jak dbacie o swoje włosy średnioporowate? Czy macie już swój ulubiony olej? Podzielcie się odpowiedziami w komentarzach!

Jadzia Michalska

Autor: Jadzia Michalska

Niepoprawna optymistka, zafiksowana na punkcie włosów. Uwielbia dobre kino i astronomię. Jaroszka-smakoszka i gawędziarka, która daje upust gadulstwu na blogu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *