Cześć!

Gładka skóra nóg lub innych części ciała jest od zawsze marzeniem wielu kobiet. O ile metody depilacji mamy opanowane dość dobrze, o tyle nie zawsze wiemy, jak postępować przed usuwaniem niechcianego owłosienia i po nim. W tym wpisie znajdziesz wszystko na ten temat. Zapraszam do lektury.

Jak przygotować się do depilacji?

Nie ma jakichś konkretnych zasad, według których należy przygotowywać się do depilacji. Warto jednak przestrzegać pewnych reguł, dzięki którym osiągniesz wymarzone efekty w postaci gładkiej i pięknej skóry. Pamiętaj, żeby:

  • przed depilacją nie opalać się na dworze, na plaży lub w solarium;
  • nie poddawaj skóry intensywnemu złuszczaniu;
  • w przypadku depilacji woskiem zapuść włoski na długość około pół centymetra;
  • w dniu zabiegu nie stosować natłuszczających i koloryzujących produktów do skóry;
  • zastosować bardzo delikatny peeling;
  • nie zakładać obcisłych ubrań, które mogłyby uwrażliwić skórę i przyczynić się do podrażnień po depilacji.

Kiedy nie możesz poddać się depilacji?

Przeciwwskazaniami do zabiegu depilacji są między innymi: skaleczenia, podrażnienia, popękane naczynka krwionośne, egzema, alergia, żylaki. A czy można depilować się podczas miesiączki? W zasadzie nie ma żadnych przeciwwskazań. Jedyną niedogodnością może być większe uwrażliwienie skóry i organizmu na bodźce. Oczywiście wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu.

Depilacja w salonie kosmetycznym

Przed depilacją w salonie kosmetycznym skóra musi zostać oczyszczona z sebum i zdezynfekowana. Używa się do tego specjalnych płynów z zawartością ekstraktu z drzewa herbacianego, lawendy lub składników łagodzących. Takie produkty nie powinny zawierać alkoholu, parabenów oraz sztucznych aromatów i barwników.

Czy depilacja podrażnia skórę?

Każda metoda depilacji może podrażniać w mniejszym lub większym stopniu. W końcu usuwamy nie tylko włosek, ale też jego brodawkę wraz z naczyniem krwionośnym i cebulką, bo tylko w taki sposób pozbędziemy się owłosienia na stałe. Nasilenie podrażnienia będzie zależało od metody depilacji i naszej skłonności do podrażnień. Najbardziej bezpieczne wydaje się być usuwanie owłosienia pastą cukrową, która składa się z cukru, wody i cytryny (niekiedy dodaje się do niej inne naturalne produkty, np. miód).

Czego po depilacji nie wolno robić?

Przez dobę po depilacji lub do momentu ustąpienia podrażnień nie należy:

  • wystawiać skóry na działanie promieni słonecznych;
  • chodzić do solarium lub do sauny;
  • kąpać się w basenie z chlorowaną wodą lub w słonym morzu;
  • używać dezodorantów z zawartością alkoholu.

A co zrobić, jeśli wybierasz się na wakacje i chcesz usunąć niechciane owłosienie? Zabieg zaplanuj odpowiednio wcześniej tak, żeby skóra miała czas na regenerację. Stosuj wtedy kosmetyki łagodzące, które usuną ewentualne podrażnienia; pamiętaj też o ochronie przed słońcem.

Autor: Jadzia Michalska

Niepoprawna optymistka, zafiksowana na punkcie włosów. Uwielbia dobre kino i astronomię. Jaroszka-smakoszka i gawędziarka, która daje upust gadulstwu na blogu.