Cześć!

Dziś na blogu temat, który rzadko poruszany jest przez blogerki. Łatwiej przecież mówić o włosach, twarzy, czy dłoniach, niż o tym, że mamy problem z pękającą, twardą i szorstką skórą pięt. A ja przyznaję otwarcie, że taki problem miałam. Na szczęście znalazłam kilka sposobów na to, żeby się go pozbyć i dziś podzielę się nimi we wpisie. Mam nadzieję, że będzie przydatny – jeśli tak, zostawcie komentarz lub udostępnijcie. Będzie mi miło! 🙂

Problem pękających pięt

Tego typu przypadłość dotyka naprawdę wielu osób. I to nie tylko kobiet, ale mężczyzn również! Panowie tylko zazwyczaj nic sobie z tego nie robią, a tylko my – babeczki – staramy się przywrócić stopom tę dziecięcą gładkość i miękkość. Niestety często bezskutecznie, bo trudno zahamować pękanie pięt, jeśli nie zadbamy o nie kompleksowo.

Czemu w ogóle trzeba walczyć z tym problemem? Przede wszystkim pękające pięty wyglądają nieestetycznie, więc nie będą ładnie prezentowały się np. do eleganckich sandałków na obcasie. To jednak nie jedyny powód. Popękana skóra pięt to może być oznaka choroby np. grzybicy, więc warto zadbać o jej zdrowie. Jeśli tego nie zrobimy, pięty będą obolałe, szorstkie i suche, a my nie będziemy się czuć z tym komfortowo. W najgorszym przypadku mogą nawet pojawić się drobne rany.

Dlaczego pięty pękają?

Zanim zabierzemy się jednak do działania i przetestujemy najlepsze sposoby na pękające pięty, zastanówmy się, skąd w ogóle ten problem. Jakie są przyczyny pękania pięt i czy można zacząć od ich wyeliminowania?

Najczęstsze przyczyny pękania pięt to:

  • przesuszenie skóry na stopach,
  • niedobory bardzo ważnej witaminy A,
  • niewłaściwie dobrane obuwie,
  • nadwaga i zbyt długie stanie (obciążanie pięt),
  • uwarunkowania genetyczne.

Co można zrobić, żeby zmniejszyć problem pękających pięt i szorstkiej skóry stóp?

Sposobów na zmiękczenie skóry stóp jest wiele, ale ja opowiem tylko o tych, które się u mnie sprawdziły. Nie bez znaczenia jest, że najłatwiej zacząć od zlokalizowania przyczyn i ich wyeliminowania. Ale do rzeczy! 🙂

1. Nawilżanie stóp to podstawa.

Jeśli pięty pękają, bo skóra stóp jest sucha, najprościej je po prostu nawilżyć. Dobry krem np. z mocznikiem (to silny humektant) powinien rozwiązać sprawę. Do tego warto pamiętać o nawilżaniu od środka, czyli piciu wystarczającej ilości wody dziennie. Jeśli jeszcze myślicie, że to nie ma znaczenia na stan skóry, to jesteście w błędzie. Spróbujcie, a zobaczycie efekty.

2. Regularne złuszczanie naskórka.

Druga ważna kwestia to oczywiście złuszczanie naskórka. Ważna kwestia jest jednak taka, żeby robić to rozsądnie. Pumeksy, tarki i wszelkie mechaniczne gadżety mogą nam tylko zaszkodzić, bo starty naskórek będzie narastał ze zdwojoną siłą. Dużo lepiej sprawdzi się delikatny peeling do stóp lub skarpetki złuszczające, które wspomogą wytracanie martwego naskórka za pomocą kwasów.

3. Peeling stóp z sody oczyszczonej.

Jeśli o peelingi chodzi, ja robię je sama. Mój ulubiony peeling to po prostu soda oczyszczona, którą wcieram w wilgotne stopy po kąpieli. Kilkuminutowy masaż pomaga pozbyć się martwego naskórka i je wygładzić. Po wszystkim wystarczy spłukać resztki sody, wytrzeć stopy i nałożyć ulubiony krem.

4. Kąpiele stóp – solne, ziołowe itp.

Bardzo dobry sposób na pękające pięty, które są suche, szorstkie i nieładne, to kąpiele. Stopy można moczyć w różnych mieszankach, ale ja najbardziej polecam moczenie stóp w wodzie z solą lecznicą (np. z Morza Martwego), a także kąpiele w naparach ziołowych. W tym drugim przypadku mam nawet swoją ulubioną mieszankę – zaparzam po łyżce kozieradki, siemienia lnianego, rumianku, krwawnika, liścia brzozy, nagietka i korzenia żywokostu (można pominąć te składniki, których akurat nie mamy) i moczę stopy w takim wystudzonym naparze.

5. Kuracja z retinolem (wit. A).

Ostatnia z propozycji, które mam dziś dla wszystkich zainteresowanych tematem, to domowa kuracja na pękające pięty, do której wykorzystuje się witaminę A. Retinol znany jest ze swoich właściwości złuszczających martwy naskórek i odmładzających, więc warto szukać go w kremach do stóp. Można też wetrzeć witaminę A w kroplach w pięty, po jej wchłonięciu użyć kremu i zabezpieczyć całość bawełnianymi skarpetkami. Po przebudzeniu skóra stóp będzie jak nowa.

Tyle, jeśli chodzi o moje sposoby na pękające pięty. Jeśli macie jakieś sprawdzone metody, o który nie powiedziałam, dajcie znać w komentarzach! 🙂

Autor: Jadzia Michalska

Niepoprawna optymistka, zafiksowana na punkcie włosów. Uwielbia dobre kino i astronomię. Jaroszka-smakoszka i gawędziarka, która daje upust gadulstwu na blogu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *