Cześć, Dziewczyny!

Wiosna za pasem, więc warto się do niej nieco przygotować. A nic nie wprawia w pogodny wiosenny nastrój tak dobrze jak śnieżnobiały uśmiech. Czas dowiedzieć się, co zrobić, gdy nasze zęby nie są jednak tak białe, jak byśmy tego chciały.

Zanim jednak przejdziemy do sposobów na biały uśmiech, to na początek warto dowiedzieć się, skąd w ogóle biorą się problemy z kolorem zębów.

Dlaczego moje zęby nie są białe?

Przebarwienia na zębach mogą pojawiać się nagle i niespodziewanie, a może być tak, że ich kolor z tygodnia na tydzień staje się trochę bardziej żółty i traci swoją naturalną biel. Pomijając to, że nie ma jednego idealnego odcienia zębów, a u każdego może to wyglądać nieco inaczej, warto zastanowić się nad tym, co sprawia, że tę naturalną biel zębów tracimy.

Oto najczęstsze przyczyny żółknięcia zębów:

  • picie dużej ilości kawy i herbaty,
  • odbarwienia od czerwonego wina,
  • nałogowe palenie papierosów,
  • niedostateczna higiena jamy ustnej,
  • starzenie się i różnego typu choroby,
  • przyjmowanie niektórych leków.

Zwróć uwagę na to, co jesz!

Nietrudno zauważyć, że ogromne znaczenie ma to, co jemy czy pijemy. Wiele jest takich napojów, które odbarwiają szkliwo i zostawiają po sobie nieestetyczne przebarwienia na zębach. Unikaj więc wina, kawy, herbaty, coca-coli, sosu sojowego, sosu curry czy dużych ilości sosu pomidorowego. Uważaj też na sztucznie barwioną żywność np. kolorowe lizaki, słodzone napoje, orzeszki w cukrowych skorupkach, a także ciemne owoce np. jagody, borówki, wiśnie.

Ale są też takie produkty, które warto wprowadzić do diety, bo – wręcz odwrotnie – pomagają zachować naturalną biel zębów.

Co jeść, żeby mieć białe zęby?

Po prostu jedz! Jedzenie stymuluje produkcję śliny, która zapobiega tworzeniu się płytki nazębnej, na której osiada brud. Poza tym większość produktów, warzyw czy owoców, działa po prostu jak papier ścierny i oczyszcza zęby z osadu w trakcie, gdy jemy. To naprawdę proste.

Jeśli jednak chcesz wiedzieć, jakie są składniki diety na białe zęby, to mam kilka propozycji, które mogą przyspieszyć wybielanie:

  • cytrusy np. pomarańcze czy ananasy,
  • świeże truskawki,
  • jabłka nieobrane ze skórki,
  • mleko i jogurt naturalny,
  • liściasta zielona herbata.

Domowe sposoby na wybielenie zębów

Oczywiście wiadomo, że samo jedzenie nie wybieli żółtych zębów, bo jest bardziej środkiem profilaktycznym. Jeśli więc chcesz mieć piękne i białe zęby szybko, musisz sięgnąć po ciężki oręż – domowe kuracje wybielające zęby. Oto trzy najciekawsze propozycje, które sama stosowałam i potwierdzam, że naprawdę działają (o ile jesteśmy cierpliwi i stosujemy je regularnie!).

1. Wybielająca pasta do zębów

To trochę droga na skróty, bo wystarczy pójść do sklepu i kupić odpowiednią pastę. Ktoś wymyślił za nas, co do niej dodać, żeby wybielała zęby. Najważniejsze jednak, że sposób działa. Oczywiście polecam wybierać naturalne pasty do wybielania zębów, żeby nie zniszczyć szkliwa dużą ilością chemii.

2. Domowa pasta do zębów z węgla

Pastę do zębów można też zrobić w domu. I to taką, która całkiem nieźle oczyszcza i wybiela. Wystarczy połączyć ze sobą olej kokosowy i pokruszony węgiel aktywny, który jest tutaj głównym składnikiem odpowiedzialnym za wybielanie. Taką mieszanką należy myć zęby codziennie. Uprzedzam jednak, że pasta do zębów DIY różni się znacznie w użyciu – nie pieni się tak mocno i daje wrażenie, jakbyśmy zębów właściwie nie umyli (choć to tylko pozorne wrażenie).

3. Szczotkowanie zębów kurkumą

Zamiast czarnego węgla aktywnego można wykorzystać też kurkumę. To przyprawa znana z tego, że ma działanie wybielające, działa przeciwgrzybiczo i antybakteryjnie. Wystarczy nabrać trochę na szczoteczkę i dokładnie wetrzeć w zęby, a następnie wypłukać. Jeśli chcemy, możemy wykonać też kurkumową pastę do zębów z oleju kokosowego (przepis taki jak wyżej).

Autor: Jadzia Michalska

Niepoprawna optymistka, zafiksowana na punkcie włosów. Uwielbia dobre kino i astronomię. Jaroszka-smakoszka i gawędziarka, która daje upust gadulstwu na blogu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *