Mniszek lekarski lub pospolity jest traktowany jak zwykły chwast. Tymczasem ta bylina z rodziny astrowatych ma szereg dobroczynnych właściwości, z których wynika jej szerokie zastosowanie kosmetyczne. Jakie? Oto moje przepisy na kosmetyki z mniszka lekarskiego, takie jak maseczka na trądzik, tonik i płukanka do włosów.

Mniszek lekarski ‒ właściwości i zastosowanie kosmetyczne

Mniszek lekarski znalazł zastosowanie w kosmetologii dzięki swoim licznym właściwościom. Działa przeciwzapalnie, dlatego jest wykorzystywany w leczeniu trądziku. Ponadto sprawdza się jako składnik preparatów typu anti-ageing, ponieważ ma właściwości antyoksydacyjne. Wygładza i zmiękcza skórę, a tym samym opóźnia procesy starzenia.

Mniszek lekarski sprawdza się w przypadku każdego rodzaju skóry. Jest bogaty w witaminy A, E, K, B6 i C oraz ryboflawiny, wapń, żelazo, mangan, potas, kwas foliowy, fosfor i miedź. Kosmetyki DIY z mniszka lekarskiego wyrównują koloryt skóry, przyspieszają procesy gojenia się skóry, wyciszają stany zapalne i zmniejszają widoczność blizn potrądzikowych.

Moja babcia stosowała wywar z mniszka lekarskiego jako środek na piegi i przebarwienia. Regularne przemywanie twarzy tonikiem z kwiatów mniszka poprawia kolor skóry, która zyskuje lekko miodowy odcień, i niweluje drobne przebarwienia. Ponadto mniszek lekarski poprawia kondycję włosów, które dzięki zawartości witamin A, C i E oraz z grupy B, a także choliny, żelaza, magnezu, cynku, fosforu i biotyny stają się widocznie odżywione. Dodatkowo ma działanie przeciwłupieżowe i przeciwłojotokowe, a regularne stosowanie płukanki z mniszka lekarskiego może delikatnie barwić włosy.

Moje przepisy na kosmetyki z mniszka lekarskiego

Maseczka z mniszka lekarskiego na trądzik ‒ przepis

Dokładnie myję świeże liście mniszka lekarskiego i siekam. Następnie zalewam je niewielką ilością przefiltrowanej wody, doprowadzam do wrzenia i zdejmuję z ognia. Robię okład z ostudzonych liści mniszka, to znaczy nakładam je na twarz na około 20 minut. Aby złagodzić właściwości mniszka, wsypuję do garnka kilka kwiatów rumianku.

Maseczka z kwiatów mniszka lekarskiego ‒ przepis

Garść kwiatów mniszka blenduję z jedną szklanką tłustej śmietany lub jogurtu greckiego. Maseczkę nakładam na dekolt i szyję oraz po 30 minutach zmywam ciepłą wodą.

Tonik z kwiatów mniszka lekarskiego ‒ przepis

Garść świeżych kwiatów mniszka myję pod bieżącą wodą i zalewam wodą, żeby przykryła kwiaty. Doprowadzam mieszankę do wrzenia i gotuję przez 15-20 minut. Po ostudzeniu odlewam wywar i wyrzucam kwiaty. Tak powstałym tonikiem przemywam skórę przynajmniej raz dziennie i przechowuję go w szklanej butelce w lodówce przez kilka dni.

Maseczka z miodu z mniszka lekarskiego do twarzy ‒ przepis

Przygotowany wcześniej miód z mniszka lekarskiego nakładam bezpośrednio na twarz albo mieszam z tłustym twarogiem, śmietaną lub jogurtem greckim. Maseczkę nakładam na twarz, a po około 30 minutach zmywam ją letnią wodą. Maska miodowa łagodzi podrażnienia skóry, delikatnie ją napina i uelastycznia oraz poprawia jej koloryt.

Płukanka z mniszka lekarskiego do włosów ‒ przepis

Do wywaru z kwiatów mniszka dolewam pół szklanki soku z aloesu. Dokładnie mieszam składniki i polewam skórę głowy, po czym masuję skalp przez kilka minut. Spłukuję włosy letnią wodą lub łagodnym szamponem. Płukanka zmniejsza swędzenie skóry głowy, ogranicza łojotok, wspomaga porost włosów oraz nadaje im połysk i lekko miodowy kolor.

A Wy stosujecie kosmetyki z mniszka lekarskiego? Jeżeli robicie je samodzielnie, podsuńcie mi swoje ulubione przepisy.

Autor: Jadzia Michalska

Niepoprawna optymistka, zafiksowana na punkcie włosów. Uwielbia dobre kino i astronomię. Jaroszka-smakoszka i gawędziarka, która daje upust gadulstwu na blogu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *