Cześć!

Małe, czarne, brzydkie i wyjątkowo uparte. Tak, zgadłaś! To zaskórniki, problem wielu kobiet. Pojawiają się przeważnie na najbardziej widocznych miejscach twarzy i niekiedy trudno jest zakryć je makijażem. Jeżeli nie możesz sobie z nimi poradzić i nie masz już do nich siły, to poznaj moje skuteczne sposoby na zaskórniki.

Jak powstają zaskórniki?

Zaskórniki na twarzy powstają pod wpływem nadmiernej produkcji sebum przez gruczoły łojowe oraz pod wpływem gromadzenia się martwych komórek naskórka, zanieczyszczeń i resztek kosmetyków w porach skóry. W wyniku tego powstają zaskórniki otwarte (charakterystyczne czarne punkty powstające pod wpływem utlenienia się treści z porów skóry) i zamknięte (małe krostki o zabarwieniu nieco jaśniejszym niż kolor skóry). Zaskórniki mogą powstawać także w wyniku:

  • zaburzeń pracy hormonów,
  • wrodzonych predyspozycji,
  • niewłaściwej pielęgnacji,
  • nieodpowiedniej diety.

Jak zapobiegać zaskórnikom?

Jeżeli nie chcesz, żeby zaskórniki pojawiłyby się na twojej twarzy, to stosuj się do tych zasad:

  • nie używaj produktów z alkoholem do domowej pielęgnacji;
  • stosuj kremy nawilżające o lekkiej konsystencji;
  • co wieczór rób makijaż;
  • stosuj kosmetyki do makijażu z wodą, ale bez oleju.

Jak pozbyć się zaskórników?

Po pierwsze należy oczyścić twarz z zaskórników zamkniętych lub otwartych, w tym z nadmiaru sebum, kosmetyków, martwych komórek naskórka i zanieczyszczeń. Zastosuj żel oczyszczający bez zawartości alkoholu, mydła i mocnych detergentów. Te składniki mogłyby podrażnić i wysuszyć skórę.

Kolejnym krokiem jest przywrócenie skórze jej naturalnego pH. Użyj do tego toniku, który dodatkowo zwęzi rozszerzone pory i przygotuje skórę do dalszej pielęgnacji. Ten kosmetyk również nie może zawierać drażniących substancji.

Na końcu pielęgnacji zastosuj krem nawilżający z zawartością cynku lub kwasu salicylowego. Krem ureguluje nadmiar sebum i zapobiegnie blokowaniu się ujść gruczołów łojowych. Jego działanie powinno polegać także na lekkim złuszczaniu, matowieniu i łagodzeniu podrażnień.

Autor: Jadzia Michalska

Niepoprawna optymistka, zafiksowana na punkcie włosów. Uwielbia dobre kino i astronomię. Jaroszka-smakoszka i gawędziarka, która daje upust gadulstwu na blogu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *