Rumianek pospolity to jednoroczna roślina o charakterystycznym zapachu, która występuje niemal na całym świecie. Z jego właściwości leczniczych i kosmetycznych korzystano już w starożytności. Dzisiaj skupię się na tych ostatnich. Jakie właściwości kosmetyczne ma rumianek oraz co z tego mają skóra i włosy? 😉 Oto moje przepisy na kosmetyki z rumianku, takie jak tonik, rozjaśniająca płukanka i odżywcza maseczka.
Rumianek ‒ właściwości kosmetyczne
Rumianek i skóra
Rumianek zawiera antyalergiczny chamazulen i łagodzący alfa-bisabolol, dlatego doskonale pielęgnuje cerę wrażliwą. Działa antyseptycznie, łagodzi podrażnienia i stany zapalne oraz przyspiesza regenerację skóry i gojenie ran. Dzięki witaminie C ekstrakt z rumianku zwalcza wolne rodniki, które przyczyniają się do starzenia skóry. Stosowany pod oczy łagodzi i rozjaśnia skórę, a tym samym niweluje oznaki upływającego czasu. Z kolei witamina B3 (niacyna) wzmacnia naczynka krwionośne i zapobiega ich nadmiernemu rozszerzaniu.
Ponadto rumianek łagodzi zmiany trądzikowe skóry ‒ stosowany do przemywania twarzy odświeża cerę, wycisza zaognione miejsca, a nawet rozjaśnia zaczerwienienia i blizny potrądzikowe. W roli kompresu na rany, poparzenia i owrzodzenia rumianek łagodzi ból i świąd, zapobiega rozwojowi bakterii i przyspiesza proces leczenia zmienionej chorobowo skóry.
Rumianek i włosy
Równie dobrze rumianek może być stosowany w pielęgnacji skóry głowy i włosów. Jako składnik szamponów do włosów koi wrażliwą skórę głowy oraz zapobiega jej przetłuszczaniu się i powstawaniu łupieżu. Zawiera związki mineralne, które odżywiają cebulki, a tym samym rozwiązują problem wypadania włosów. Rumianek dodaje włosom blasku i elastyczności oraz sprawia, że stają się bardziej podatne na układanie. Mimo to ze względu na silne działanie rozjaśniające na kosmetyki i zabiegi z rumiankiem w roli głównej powinny decydować się jedynie kobiety o jasnych włosach.
Moje przepisy na kosmetyki z rumianku
Świeże lub suszone ziele rumianku stanowi idealną bazę dla kosmetyków DIY. Jego atutem jest łatwa dostępność. Chociaż rumianek słynie ze swoich właściwości antyalergicznych, to stosowany zewnętrznie może wywołać silną reakcję alergiczną. Z tego powodu zanim sięgniecie po czysty rumianek, wykonajcie próbę uczuleniową na nadgarstku.
Tonik z rumianku ‒ przepis
Aby przygotować tonik z rumianku, zalewam garść kwiatów gorącą wodą i przykrywam, aby napar wystygł. Po 30 minutach odcedzam płyn od fusów i przelewam do butelki. Gotowym tonikiem przemywam skórę twarzy, szyi i dekoltu rano i wieczorem. Przechowuję go w lodówce, mimo to nie stosuję dłużej niż 3 dni. Jeżeli Wasza skóra jest wymagająca (tak jak moja), możecie wzbogacić tonik z rumianku o dodatkowe substancje lub zioła o działaniu nawilżającym (kwiaty lipy) lub przeciwtrądzikowym (ziele szałwii bądź kwiaty lawendy).
Rozjaśniająca płukanka z rumianku ‒ przepis
Płukanka z rumianku powstaje podobnie jak tonik. Na litr wody przypada około 4-5 garści suszonego ziela. Dobrze wystudzonym płynem płuczę głowę po umyciu, wcierając go dokładnie we włosy i skalp. Pozostawiam płukankę na włosach, które zawijam w ręcznik. Po upływie 15 minut suszę je i stylizuję jak zwykle. Dla spotęgowania efektu możecie dodać do płukanki sok z połowy cytryny (niestety, wysusza włosy).
Odżywcza maseczka z rumianku ‒ przepis
Mieszam łyżkę suszu z rumianku z łyżką płatków owsianych, dodaję po łyżeczce miodu i oliwy z oliwek oraz odrobinę wody. Blenduję (można zmielić) wszystkie składniki tak, aby powstała gęsta papka. Nakładam maseczkę na twarz, dekolt i szyję, a po 15 minutach zmywam ciepłą wodą.
Lubicie stosować produkty na bazie rumianku? Może znacie jakieś inne ciekawe przepisy na kosmetyki z rumiankiem? Czekam na Wasze propozycje!
Dodaj komentarz