Cześć!

Na różnorodne choroby skóry cierpi wiele z nas. Są spowodowane wieloma czynnikami pochodzącymi z zewnątrz i wewnątrz. Ich objawami są między innymi przebarwienia, a wśród nich melasma. Jeżeli i ty zmagasz się z takimi niedoskonałościami, to przeczytaj mój tekst i sprawdź, jak sobie z nią poradzić.

Czym jest melasma?

Melasma, inaczej nazywana ostudą, to nieestetyczne plamy na twarzy. Ich leczenie jest bardzo długie, postępowanie musi być bardzo restrykcyjne, a pielęgnacja w gabinecie kosmetycznym może okazać się bardzo pomocna. Melasma powstaje w wyniku nadmiernej ekspozycji skóry na promieniowanie UV. Przebarwienia przybierają kolory od jasnobrązowego po ciemny brązowy i mają symetryczny kształt. Pojawiają się na czole, policzkach, skroniach lub na szyi. Melasma może mieć cztery różne postaci:

  • pojawiająca się na środku twarzy, czyli na czole, policzkach, górnej wardze i na brodzie,
  • licowa występuje symetrycznie na policzkach i na nosie,
  • żuchwowa występuje w 8% przypadkach zachorowań,
  • dotykająca warg i brody.

Czynniki sprzyjające melasmie

Występuje szereg czynników, które sprzyjają powstawaniu tego rodzaju przebarwień. Są to:

  • czynniki hormonalne – progesteron i estrogen przyczyniają się do powstania melasmy, bo mają związek z ciążą, hormonalną terapią i antykoncepcją;
  • perfumowane kosmetyki;
  • okres letni i działanie promieniowania UV na skórę;
  • urazy mechaniczne, kosmetyki, makijaż i demakijaż, mocne pocieranie skóry.

Jak leczyć melasmę?

Leczenie melasmy polega między innymi na stosowaniu środków wybielających. Dobrym rozwiązaniem jest również redukowanie czynników, które wywołują to schorzenie. Nie należy jednak poddawać się takiej terapii w przypadku przyjmowania preparatów hormonalnych podczas ciąży. Jeżeli podejrzewasz, że jakieś produkty powodują przebarwienia i je przyciemniają, to natychmiast je odstaw. Takie czynności jak makijaż i demakijaż wykonuj delikatniej, żeby nie podrażnić fragmentów cery objętej melasmą. Do usuwania kolorówki użyj bawełnianych płatków kosmetycznych i mleczka. Nie polecam stosowania ciężkich podkładów, bo ich zmywanie może mocno podrażniać skórę. Unikaj ekspozycji na słońce, a kiedy nie możesz tego zrobić, to koniecznie stosuj krem z wysokim filtrem.

Czy już wiesz, jak usunąć melasmy?

Autor: Jadzia Michalska

Niepoprawna optymistka, zafiksowana na punkcie włosów. Uwielbia dobre kino i astronomię. Jaroszka-smakoszka i gawędziarka, która daje upust gadulstwu na blogu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *