Cześć dziewczyny! Pewnie zauważyłyście, że ostatnio coraz popularniejsze stają się domowe zabiegi z kwasami, lub „kwasowe” kosmetyki. Są to oczywiście zabiegi złuszczania skóry w celach estetycznych i leczniczych. Dawniej znany był nam jedynie kwas salicylowy i jego kosmetyczne właściwości. Dziś do peelingów wykorzystuje się przede wszystkim kwasy AHA, w tym kwas migdałowy. Jak go stosować w domu i czy warto? Jakie daje efekty? Dziś opowiem Wam właśnie o tym, zapraszam!
Czym jest kwas migdałowy?
Kwas migdałowy nazywa się tak, dlatego ze faktycznie występuje… w migdałach, pestkach wiśni i moreli. Chemik powiedziałby Wam, że jest to kwas 2-fenylo-2-hydroksyoctowy, i zaliczany jest do grupy kwasów alfa-hydroksylowych (AHA). Oczywiście nie jest to jedyny kwas stosowany w kosmetyce. Dziś mamy ich już kilka do wyboru, na przykład kwas glikolowy, kwas cytrynowy, kwas mlekowy, kwas jabłkowy, kwas winowy.
Właściwości kwasu migdałowego
Kwas migdałowy może być oczywiście stosowany w każdym wieku. Poniżej zebrałam jego właściwości kosmetyczne:
- Złuszcza naskórek, odsłania „nową”, świeżą i gładką skórę, która jest też przy okazji bardziej chłonna i dzięki temu skóra staje się przygotowana do dalszych zabiegów kosmetycznych (np. peelingów lub masek)
- poprawianie kolorytu skóry – rozjaśnianie przebarwień powstałych w wyniku opalania lub stanów zapalnych;
- Rozjaśnia skórę, w tym piegi.
- Ma działanie przeciwzmarszczkowe (spłyca zmarszczki). Ma działanie antybakteryjne, jest idealny przy zmianach trądzikowych.
- Najmocniej ze wszystkich kwasów AHA stymuluje produkcję kwasu hialuronowego.
- Poprawia gęstość, nawilżenie i jędrność skóry.
Jak stosuję kwas migdałowy w domu?
Kwas migdałowy jest doskonałym domowym kosmetykiem, tym bardziej, ze obecnie możecie go kupić zarówno w postaci płynnego serum rewitalizującego na twarz, jak i w postaci toniku, który stosuje się co 2-3 dni, przemywając nim skórę. Ja używam takiego toniku podczas wieczornej pielęgnacji, a raz na dwa tygodnie wykonuję domowy peeling z kwasem migdałowym.
Pamiętajcie, że stężenie kwasu migdałowego w kosmetykach to 5-15%, a w przypadku peelingów – do 40% Jeżeli interesuje Was czysty kwas migdałowy, pamiętajcie, by go nabyć np. w sklepach internetowych, które mają w ofercie surowce i półprodukty kosmetyczne przeznaczone do samodzielnego wyrobu kosmetyków w warunkach domowych. Na takich stronach otrzymacie też szczegółowe instrukcje jak stosować taki czysty kwas migdałowy i jak go rozrabiać oraz z czym łączyć. Najczęściej czysty kwas migdałowy należy po prostu rozcieńczyć z wodą destylowaną. Informacje te powinny znajdować się w instrukcji produktu.
Domowe serum z kwasem migdałowym
W domu możecie też na spokojnie zrobić własne, płynne serum z kwasem migdałowym — najlepiej w stężeniu 10%. Przygotowanie go wymaga jednak nieco większej liczby składników niż wykonanie peelingu. Firmy, które oferują półprodukty kosmetyczne, często mają w ofercie gotowe zestawy, które należy połączyć, by stworzyć serum. Często razem z kwasem migdałowym łączy się: kwas glicyryzynowy, żel hialuronowy, glikol roślinny i mleczan sodu.
Efekty stosowania kwasu migdałowego na mojej skórze
Ja stosuję peeling oraz tonik z kwasami AHA. Wprowadziłam je już kilka tygodni temu do pielęgnacji i dziś mogę śmiało powiedzieć, że działają doskonale, bardzo korzystnie ma moją skórę. Oto co zauważyłam, stosując regularnie kwas migdałowy na twarz:
- zagoiły mi się wszelkie zmiany skórne, nie mam wyprysków,
- zniknął trądzik od noszenia maseczki (maskne),
- zauważyłam znaczne poprawienie kolorytu skóry,
- nie mam przebarwień skóry,
- wygładziły mi się pierwsze, płytkie zmarszczki,
- skóra jest elastyczna, nawilżona i jędrna.
Pamiętajcie jednak, że peeling z kwasem migdałowym należy stonować max raz w tygodniu, a w czasie stosowania istotna jest ochrona przeciwsłoneczna, a zatem używajcie kremów z filtrem, kochani. I co? Skusicie się na kurację z kwasem AHA?
Dodaj komentarz