Cześć!

Zabiegi medycyny estetycznej zyskują coraz więcej zwolenniczek i zwolenników. Jednym z bardziej popularnych jest botoks, nazywany inaczej toksyną botlulinową lub jadem kiełbasianym. Ma bardzo duże zastosowanie i pomógł już wielu osobom. Stosowany rozważnie może poprawić kondycję skóry i nasz wygląd. Poznaj wszystko to, co należy wiedzieć o botoksie.

Czym jest botoks?

Botoks zalicza się do grupy najsilniejszych trucizn. Jednak w niewielkich dawkach jest stosowany w medycynie estetycznej i neurologii. Wyróżnia się kilka rodzajów botoksu, oznaczonych literami od A do G. Jego działanie polega na hamowaniu impulsów nerwowych, które są odpowiedzialne za napinanie mięśni. Powoduje to tymczasowy paraliż ostrzykniętej części twarzy.

Krótka historia botoksu

Zainteresowanie botoksem zaczęło się od dość nieprzyjemnego zdarzenia. W Belgii w 1987 roku kilka osób zatruło się toksyną botulinową. W trackie badań okazało się, że substancja powoduje tymczasowy paraliż mięśni. Rok później rozpoczęto testy sprawdzające, czy botoks można zastosować w innych dziedzinach medycyny. Mówi się również o pewnym pacjencie, któremu podano toksynę botulinową do zwalczenia skurczów powiek. Ten jednak zauważył, że oprócz pozytywnych wyników leczenia wygładzają się zmarszczki. Tak rozpoczęło się stosowanie botoksu w medycynie estetycznej.

Zastosowanie botoksu

Botoks stosuje się zarówno w celu poprawy wyglądu zewnętrznego, jak i do wyleczenia niektórych chorób. W neurologii stosuje się go do zniwelowania mimowolnych ruchów ciała, skurczów lub kręczy. Jest także używany w łagodzeniu objawów stwardnienia rozsianego lub w leczeniu spastyczności mięśni, nietrzymania moczu, migreny, bruksizmu i zeza. Do bardziej znanych zastosowań toksyny botulinowej zalicza się wygładzenie zmarszczek i zredukowanie nadmiernej potliwości.

Botoks stosuje się w celu zniwelowania zmarszczek umieszczonych na czole, wokół oczu i ust, na policzkach i pomiędzy brwiami. Używa się go także do złagodzenia bruzd na szyi i przy tzw. chomikach (opadających policzkach). Botoks hamuje kurczenie się mięśni, co w efekcie daje wygładzenie twarzy. Nadmierna potliwość również może być leczona botoksem. W trakcie zabiegu następuje zatrzymanie impulsu nerwowego, który dociera do gruczołów potowych. Efekt? Gruczoły nie są pobudzone do pracy, nie ma również nadmiernej produkcji potu.

Botoks – przeciwwskazania

Niestety nie każdy może poddać się zabiegom medycyny estetycznej z zastosowaniem botoksu. Przeciwwskazaniami są:

  • ciąża i karmienie piersią,
  • zaburzenia krzepliwości krwi,
  • wiek poniżej 12 lat,
  • menstruacja,
  • przyjmowanie leków przeciwbólowych, rozkurczowych, przeciwgorączkowych i antybiotyków.

Skutki uboczne botoksu

Każdy zabieg medycyny estetycznej niesie ze sobą powikłania i może wywoływać skutki uboczne. Najmniej groźnymi są siniaki, zaczerwienienie i niewielkie obrzęki. Bardziej uciążliwe objawy to: bóle głowy, nudności, wymioty, stany organizmu przypominające grypę i rozprzestrzenienie się botoksu na inne części twarzy.

Autor: Jadzia Michalska

Niepoprawna optymistka, zafiksowana na punkcie włosów. Uwielbia dobre kino i astronomię. Jaroszka-smakoszka i gawędziarka, która daje upust gadulstwu na blogu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *