Dla mnie (i pewnie dla wielu z was) perfumy są dopełnieniem stylizacji. Jak sprawić, żeby otulający nas tuż po aplikacji perfum zapach został z nami jak najdłużej, był intensywny i nasycony aromatami? Oto mój sposób na przedłużenie trwałości perfum. A właściwie kilka sposobów 🙂

Niektórzy uważają, że sekret trwałości perfum tkwi w tym, żeby wybierać perfumy dobrej jakości tj. drogich i znanych marek jak Chanel, Armani, Dior. Moim zdaniem to bzdura, bo wcale nie trzeba mieć drogich perfum, żeby ich zapach był intensywny. Poza tym nawet najdroższe esencje nie będą trwałe, jeśli zaaplikujemy je w niewłaściwy sposób. Dlatego uważam, że prawdziwy sekret trwałości perfum to ich odpowiednie użycie. I w tym wpisie zdradzę wam, jak to zrobić, na co zwrócić uwagę, jakich błędów nie popełnić.

Miejsce przechowywania perfum

W przypadku perfum znaczenie ma tak naprawdę wszystko – również miejsce przechowywania. Im większą wagę przyłożymy do tego, gdzie przechowujemy perfumy, tym większe prawdopodobieństwo, że zachowają swoje właściwości przez długi czas.

Oto proste zasady przechowywania perfum, o których warto pamiętać:

  • perfumy trzeba przechowywać w suchym miejscu,
  • flakoniki warto chronić przed słońcem, ustawiając w cieniu,
  • zapachy nie lubią ciepła, więc należy je trzymać w chłodzie.

I tutaj pojawia się pierwszy błąd, który wpływa na trwałość perfum, ponieważ z reguły trzymamy je w łazience. W miejscu, w którym się ciepło i wilgotno. Albo na toaletce, która ustawiona jest w najbardziej nasłonecznionym miejscu domu.

Dlaczego ważne, żeby perfumy miały odpowiednie miejsce? Pamiętajmy, że w efekcie niewłaściwego przechowywania perfum zawarte w nich olejki eteryczne tracą swoje właściwości, osłabia się zapach perfum, zmienia ich kolor, a nawet mogą zacząć się rozwarstwiać. To wszystko nie wpływa dobrze na trwałość perfum i często właśnie dlatego szybciej się ulatniają.

Prawidłowa aplikacja perfum

Kiedy? W jakie miejsca? Jak? Te trzy pytania może zadać każdy, kto pierwszy raz bierze perfumy do rąk i zastanawia się, jak ich użyć.

Warto wiedzieć nieco więcej o tych kwestiach, ponieważ sposób stosowania perfum wpływa na ich trwałość i to w bardzo dużym stopniu. Kilka prostych zasad to nie jest dużo, dlatego warto je zapamiętać i stosować – dzięki temu można cieszyć się utrzymującym się dłużej pięknym zapachem.

1. Kiedy używać perfum?

Najlepiej robić to tuż po wyjściu z ciepłej kąpieli lub spod prysznica, kiedy tylko wytrzemy się i ubierzemy. Wówczas skóra jest jeszcze nieco wilgotna i rozpulchniona, a cząsteczki zapachu wnikają w skórę głębiej.

2. Gdzie aplikować perfumy?

Perfumy najdłużej utrzymują się na powierzchniach wilgotnych, czyli spryskiwanie nimi suchej skóry nie ma sensu. Warto zaaplikować je natomiast na szyję, w zgięcia łokci, pod kolana, za uchem lub na dekolt.

3. Jak stosować perfumy?

Metoda aplikacji perfum polecana przez profesjonalistów to wejście w mgiełkę wypuszczoną w powietrze. Można używać ich też bezpośrednio na skórę, ale z niewielkiej odległości i nie rozcierając ich na skórze.

Przygotowanie skóry na perfumy

Nie mogę nie wspomnieć też o tym, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie skóry na zapach. To kolejny sekret trwałości perfum, o którym wiele osób nie wie lub bagatelizuje tę kwestię. Niesłusznie, bo perfumy inaczej trzymają się np. na skórze suchej i nawilżonej.

Zapamiętajmy, że tłuszcz jest doskonałym nośnikiem zapachu. Jeśli skóra jest sucha, odwodniona i słabo natłuszczona, perfumy ulecą z niej bardzo szybko. Dużo dłużej utrzymają się, gdy skóra jest dogłębnie nawilżona i wypielęgnowana, albo gdy dodatkowo ją natłuścimy. Oto sposoby na przedłużenie trwałości perfum, które bazują właśnie na tej zależności.

  • SPOSÓB 1. Przed zaaplikowaniem perfum użyj kremu lub balsamu o bezzapachowej formule (żeby zapachy się nie mieszały).
  • SPOSÓB 2. Wetrzyj w skórę odrobinę olejku np. arganowego, jojoba, migdałowego, stosując go jako bazę utrwalającą zapach perfum.
  • SPOSÓB 3. Wykorzystaj jako nośnik zapachu wazelinę, którą wcieraj w wybrany fragment skóry przed spryskaniem jej perfumami.

Podsumowanie

Moim zdaniem stosowanie perfum wcale nie jest trudne, ale warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach – jak to, kiedy ich używamy, na jakie partie ciała i jak dobrze przygotowana jest na nie nasza skóra. Kiedy już ogarniemy prawidłowe stosowanie perfum, będziemy mogli szaleć z wyborem odpowiednich dla siebie zapachów, bo wyciśniemy z nich 100% esencji. To również dobry czas na tzw. „layering”, czyli warstwowanie perfum – używanie różnych esencji i tworzenie autorskich kompozycji zapachowych.

Autor: Jadzia Michalska

Niepoprawna optymistka, zafiksowana na punkcie włosów. Uwielbia dobre kino i astronomię. Jaroszka-smakoszka i gawędziarka, która daje upust gadulstwu na blogu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *