Lato, wysoka temperatura i promieniowanie UV wcale nie muszą sprzyjać włosom. Owszem słoneczko zwiększa poziom witaminy D w naszym organizmie, ale z drugiej strony przesusza pasemka i powoduje, że ich kolor blaknie, a końcówki się rozdwajają. Na szczęście nie muszę się tym martwić, bo znalazłam skuteczne sposoby (nie tylko kosmetyczne) na ochronę włosów przed słońcem. I w tym poście podzielę się z wami niektórymi z nich.

Jak zbudowane są włosy?

Zacznijmy od budowy włosów. Składają się z włókien keratynowych z melaniną. Keratyna to nierozpuszczalne w wodzie białko, aż do 95% stanowiące skład włosa. Keratyna natomiast jest zbudowana z aminokwasów powiązanych słabszymi lub mocniejszymi wiązaniami, których nie da się odbudować nawet w przypadku jednorazowego zerwania. Na zewnątrz włosa znajdują się łuski, których rozchylenie decyduje o jego porowatości.

Jak promienie UV wpływają na włosy?

Promieniowanie UV na włosach może powodować:

  • wysuszenie,
  • osłabienie i łamliwość,
  • szorstkość i zmatowienie,
  • rozjaśnienie lub zmianę koloru,
  • rozdwajanie końcówek.

Które promieniowanie jest dla włosów gorsze? UVA czy UVB? Promienie UVB oddziałują na łuskę włosa, natomiast promienie UVA przenikają przez nią do kory włosa i powodują uszkodzenia fotochemiczne, czyli rozpad białek i melaniny. Promienie UVB bardziej przyczyniają się do utraty protein, a UVA wpływają na kolor włosa.

Jak dbać o włosy latem?

Moimi sprawdzonymi sposobami na ochronę włosów latem są:

  • serum silikonowe stosowane nie tylko na końce włosów;
  • olejowanie włosów produktami dobranymi do rodzaju, potrzeb i porowatości pasemek, z zawartością naturalnych filtrów UV;
  • stylizatory przeznaczone w szczególności dla włosów kręconych,
  • zioła, w tym henna.

Latem nigdy nie stosuję ziół fotouczulających w suplementach i wcierkach oraz dziegciu w produktach do włosów. Unikam jak ognia produktów z alkoholem, i to nie tylko latem, ale przez cały rok. Moje włosy są dzięki temu zdrowe i piękne. Moimi innymi sposobami na ochronę włosów przed słońcem są: noszenie czapek, kapeluszy i chust, korzystanie z parasolek, upinanie i czesanie włosów w warkocze i koki.

Jadzia Michalska

Autor: Jadzia Michalska

Niepoprawna optymistka, zafiksowana na punkcie włosów. Uwielbia dobre kino i astronomię. Jaroszka-smakoszka i gawędziarka, która daje upust gadulstwu na blogu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *