Cześć!
Dziś opowiem wam o dość kontrowersyjnej metodzie ozdabiania ciała, czyli o tatuażu… oka. I nie mam tu na myśli robienia dziary na skórze, lecz wpuszczenie barwnika do gałki ocznej. Już na samą myśl o tym przechodzą mnie ciary, a kiedy oglądam obrazki z necie, to po prostu mnie odrzuca. Ale niezależnie od tego, jak bardzo pokręcona jest według mnie taka metoda modyfikacji ciała, spróbuję podać wam o niej kilka informacji.
Czym jest tatuaż oka?
Tatuaż oka jest jedną z modyfikacji ciała, czyli zmiany wyglądu człowieka przez zmianę poszczególnych części jego ciała. Do modyfikacji zalicza się piercing, tatuowanie i skaryfikację, a także wszczepianie implantów lub rozszczepianie języka. Pierwszy tatuaż oka wykonano w 2007 roku u trzech ochotników, a dziś jest coraz bardziej popularny. Na świecie jest tylko kilku tatuatorów, którzy są w stanie wykonać bezpieczny i profesjonalny tatuaż oka. Zabieg wymaga bowiem dużej wiedzy i doświadczenia.
Jak przygotować się do tatuażu oka?
O dziwo zabieg nie wymaga żadnych przygotowań. Wystarczy na kilka dni przed nim wyjąć soczewki kontaktowe, żeby oczy nie były podrażnione i uodporniły się na dotyk igły. Dzięki temu gałka oczna nie będzie drgała podczas tatuowania. Warto zrobić także badania okulistyczne zarówno przed zabiegiem, jak i po nim. Jednak najważniejsze jest psychiczne nastawienie. Pod uwagę należy wziąć także środowisko, w którym się żyje. O swojej decyzji należy poinformować rodzinę oraz przemyśleć to, jak nowy wygląd wpłynie na nasze życie zawodowe. Ważna jest również rozmowa z tatuatorem, który poinformuje klienta o ryzyku, jakie niesie za sobą modyfikacja ciała.
Jak wygląda tatuaż oka?
Do tatuażu oka używa się takiego samego tuszu, jak do ozdabiania skóry. Pigment wprowadza się za pomocą igły insulinówki pomiędzy spojówkę a twardówkę za pomocą kilku nakłuć. Podczas zabiegu nie stosuje się żadnych innych urządzeń i akcesoriów, bo tusz samoistnie rozlewa się po gałce ocznej; zatrzymuje się na jej krawędziach. Klient podczas tatuowania ma odczucie obecności w oku ciała obcego, a widziany przez niego obraz ulega deformacji. Tatuator może mieć pomocnika, który będzie podtrzymywał powieki i dbał, żeby zabieg przebiegał prawidłowo. Zabieg trwa kilkanaście minut i jest przeprowadzany bez znieczulenia.
Tatuaż oka – skutki uboczne i powikłania
Tatuaż oka może wiązać się z ogromnymi powikłaniami, a nawet być zagrożeniem dla zdrowia i życia. Do skutków ubocznych i powikłań po tym zabiegu zalicza się:
- perforację rogówki oka,
- odwarstwienie siatkówki,
- zapalenie wnętrza gałki ocznej,
- infekcje i krwawienie z miejsc wstrzyknięcia tuszu,
- reakcje alergiczne,
- światłowstręt,
- zaburzenie widzenia,
- pogorszenie lub utrata wzroku,
- zaćmę i jaskrę,
- wzrost ciśnienia,
- guzy nowotworowe.
Warto jednak zaznaczyć, że tatuaż oka może być wykonany w celu ratowania zdrowia i wzroku. Zabieg przeprowadza wtedy chirurg na sali operacyjnej. Tatuaż stosuje się w przypadku wystąpienia blizn na rogówce i jej zmętnienia, u ludzi cierpiących na albinizm, w których nie wykształciła się tęczówka lub nastąpił rozszczep poszczególnych części anatomicznych oka.
Czy zrobię sobie tatuaż oka?
Odpowiedź wydaje się oczywista: NIGDY W ŻYCIU! Tak poważne skutki uboczne i powikłania powinny skutecznie odstraszyć wszystkich, którzy chcieliby zrobić sobie tatuaż oka. Mam nadzieję, że żadna z was, dziewczyny, nie wpadła na tak szalony pomysł. Rozumiem ozdabianie ciała kolczykami i ładnymi tatuażami (i to w rozsądnych ilościach), ale żeby od razu wstrzykiwać coś do oczu, wiedząc że prawie na 100% skończy się to tragicznie?
Dodaj komentarz