Piękny zapach lipy kojarzy mi się przede wszystkim z lipcowym popołudniem spędzanym na działce. A od niedawna także z lipowymi kosmetykami. Czy wiecie, jakie właściwości kosmetyczne ma lipa? Ja poznałam je nie tak dawno i jestem zauroczona tym, jak dużo dobra kryje się w takiej niepozornej roślinie.

Zapraszam do mojego małego lipowego zakątka. Opowiem tu nieco więcej o tym, co oprócz cudnego zapachu kryje w sobie lipa.

Zapraszam!

SŁÓW KILKA O LIPIE

Jak wygląda lipa, chyba każdy wie. To dość solidne drzewo o drobnych, żółtych i bardzo pięknie pachnących kwiatach. Naturalnie lipy rosną głównie w północnej i środkowej Europie, więc Amerykanie mają większy problem z dostępnością tego składnika. Szkoda, bo kwiaty lipy mają szereg naprawdę ciekawych właściwości. Choć właściwości prozdrowotne mają również liście lipy i jej kora.

Kwiaty lipy zbiera się na przełomie czerwca i lipca, a następnie odkłada do wysuszenia w suche, ciepłe i zacienione miejsce. Nadają się do użycia, kiedy zaczynają mieć lekko miodowy zapach.

Oczywiście dziś najprościej kupić kwiaty lipy w aptece lub sklepie zielarskim. Będą oczyszczone i przygotowane do zaparzenia.

WŁAŚCIWOŚCI LIPY

Dlaczego tak właściwie lipa jest fajna? To roślina, która ma naprawdę interesujące właściwości. Nie tylko pielęgnacyjne, ale też prozdrowotne. Zawiera bardzo dużo cennych garbników, fitosteroli, flawonoidów. Jest też bogatym źródłem witaminy C i witaminy B3 (PP). Najwięcej tych składników kryje się oczywiście w kwiatach, o których wspominałam już wyżej.

Która lipa jest najlepsza? Najbardziej drogocenne są kwiaty, liście i kora dwóch odmian: lipy drobnolistnej oraz szerokolistnej.

WŁAŚCIWOŚCI I ZASTOSOWANIE LIPY

Z uwagi na tak dobre składniki lipa jest bardzo chętnie stosowana zarówno w medycynie naturalnej, jak i pielęgnacji. Najczęściej wykorzystywana jest herbata z lipy, dlatego że napar z kwiatów tego drzewa można podawać zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie.

Lipa w medycynie naturalnej

Jakie właściwości zdrowotne ma lipa? Przede wszystkim działa moczopędnie i przyspiesza wydalanie z organizmu szkodliwych substancji również za pomocą potu. Napar z kwiatów lipy łagodzi objawy przeziębienia takie jak kaszel lub katar, dlatego lipowe herbatki są polecane dla chorych. Dzięki swoim właściwościom lipa może także wspierać leczenie osób z anginą lub zapaleniem oskrzeli. Pija się ją także w przypadku zaburzeń trawienia oraz w problemach z zasypianiem. Oprócz picia naparów bardzo popularne są też kąpiele z lipy oraz lipowe okłady.

Lipa w kosmetyce

Oczywiście mnie, jako maniaczkę zdrowych metod pielęgnacji, o wiele bardziej interesują właściwości pielęgnacyjne lipy. Tutaj wachlarz możliwości jest równie szerokie. Lipa bardzo popularna jest w pielęgnacji włosów i skóry, więc możemy wykorzystać ją kompleksowo. Co daje jej stosowanie? Kosmetyki z lipą uelastyczniają, poprawiają nawilżenie, dodają blasku, odżywiają, zapobiegają łamliwości włosów. Polecane są do cery wrażliwej i skłonnej do alergii. Kwiat lipy jest bowiem składnikiem łagodzącym podrażnienie, który działa również oczyszczająco i ściągająco.

JAK WYKORZYSTAĆ LIPĘ?

Najprościej jest po prostu kupić odpowiednie kosmetyki z lipą – kremy do twarzy, balsamy do ciała, a nawet szampony z dodatkiem lipowych kwiatów. Wiadomo jednak, że te drogeryjne kosmetyki mogą mieć nieciekawe dodatki, których wolałybyśmy unikać np. konserwanty. Co proponuję?

Na bazie lipy można robić także domowe kosmetyki. Oto najprostsze pomysły na zastosowanie tego składnika.

Maseczka z lipy

Jak przygotować oczyszczająco-nawilżającą maseczkę lipową? Dwie łyżki suszu zalewamy wrzątkiem do przykrycia i odstawiamy do zaparzenia. Po ostygnięciu wylewamy ewentualny nadmiar wody i dodaje łyżkę miodu – konsystencja powinna pozwalać na nałożenie maseczki na twarz. Pozostawiamy ją na skórze przez kwadrans, a potem spłukujemy letnią wodą.

Relaksująca kąpiel z lipą

Kolejny pomysł na lipę to kąpiel. Jak ją przygotować? Nalewamy czystą, ciepłą wodę do wanny. Dodajemy do niej napar przygotowany z 200 gramów (mniej więcej) suszonych kwiatów lipy zalanych wrzątkiem. Naparu nie musimy odcedzać, bo pływające w wannie kwiaty lipy będą wyglądały pięknie.

Lipowa płukanka

Oczywiście nie można zapominać o tym, że lipa działa też cudnie na włosy. Jak zrobić domową płukankę do włosów z kwiatów lipy? Bardzo prosto. Bierzemy 2-3 łyżki suszu, zalewamy litrem wrzątku i odstawiamy do przestygnięcia. Po umyciu włosów i dokładnym spłukaniu szamponu polewamy je na sam koniec przygotowanym naparem z lipy. Możemy też wlać napar do miseczki i moczyć w nim włosy przez kilka minut. Oba sposoby działają podobnie.

Dajcie znać, czy polubiliście lipę!

Autor: Jadzia Michalska

Niepoprawna optymistka, zafiksowana na punkcie włosów. Uwielbia dobre kino i astronomię. Jaroszka-smakoszka i gawędziarka, która daje upust gadulstwu na blogu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *