Cera naczynkowa jest bardzo wrażliwa. Przejawia się występowaniem na skórze czerwonych plamek, „pajączków” w okolicy nosa i niespodziewanie pojawiającym się rumieniem na policzku. Jest bardzo cienka i szybko reaguje na zmieniające się czynniki zewnętrzne, takie jak wiatr, mróz, słońce czy wilgotność – wtedy czerwony kolor naczynek przebija się nawet spod warstwy kryjącego podkładu. Właśnie z tego powodu najgorszą porą roku dla osób z cerą naczynkową jest zima. Cera naczynkowa ma podłoże genetyczne i hormonalne, mimo to my sami też nie jesteśmy bez winy – stan cery naczynkowej pogarsza niewłaściwa pielęgnacja, nieprawidłowa dieta i tendencja do nadmiernego opalania się. Jak rozpoznać cerę naczynkową i jak ją pielęgnować? Co powinny zawierać kosmetyki do pielęgnacji cery naczynkowej? Z dumą przedstawiam Wam moje przepisy na domowe kosmetyki do cery naczynkowej i pomysły na makijaż dla niej!
Jak rozpoznać cerę naczynkową?
Cera naczynkowa nie jest jednostką chorobową i nie nabywa się jej z wiekiem. W przypadku tego rodzaju skóry naczynka znajdują się po prostu o wiele płycej niż w przypadku cery normalnej, suchej czy tłustej.
Naczynka rozkurczają się pod wpływem wahań temperatury i emocji, po czym wracają do pierwotnej formy. Jeżeli są rozluźnione, nie obkurczają się w pełni, czego konsekwencją jest czerwona twarz. Na szczęście możecie z tym walczyć poprzez odpowiednią pielęgnację i zabiegi kosmetyczne. Cerę naczynkową warto leczyć ze względów estetycznych i – aby nie doprowadzić do powstania trądziku różowatego – zdrowotnych.
Jak pielęgnować cerę naczynkową?
Cera naczynkowa potrzebuje przede wszystkim ochrony przed promieniowaniem UV, dlatego kosmetyki z filtrem przeciwsłonecznym musicie stosować przez cały rok: latem i zimą minimum SPF 20, a wiosną i jesienią – lżejsze. W mroźne i wietrzne dni nie możecie zapominać o tłustym kremie, który zabezpieczy Waszą wrażliwą skórę przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Ponadto musicie łagodzić skórę za pomocą kosmetyków i składników o działaniu kojącym, uspokajającym i nawilżającym. Równie istotne jest zmniejszanie kruchości naczynek i wzmacnianie ich. W tym celu sięgajcie po kremy uelastyczniające ściany naczyń włosowatych i zmniejszające obrzęk.
Co powinny zawierać kosmetyki do pielęgnacji cery naczynkowej?
Preparaty przeznaczone do cery naczynkowej powinny być wzbogacone o składniki takie jak:
- krzem,
- zielona glinka,
- witamina C i K,
- algi morskie,
- miłorząb japoński,
- krwawnik,
- arnika,
- kasztanowiec,
- nagietek,
- rumianek,
- oczar wirginijski,
- olejek różany.
Moje przepisy na domowe kosmetyki do cery naczynkowej
Lniana maseczka do cery naczynkowej
Aby ją przygotować, zalejcie mielone siemię lniane wodą w proporcji 1:5 i zagotujcie, aż uzyskacie konsystencję owsianki. Po ostudzeniu dodajcie łyżkę jogurtu i zmieszajcie całość. Nałóżcie na twarz i zbierzcie wacikiem po dwudziestu minutach.
Zielona maseczka do cery naczynkowej
Zmiksujcie kiwi oraz łyżkę soku z cytryny i mąki ziemniaczanej. Nałóżcie maskę na twarz na 15 minut, po czym zmyjcie.
Biała maseczka do cery naczynkowej
Aby ją uzyskać, zagniećcie łyżkę tłustego twarogu z łyżką śmietany i całość nałóżcie na twarz. Zmyjcie po dwudziestu minutach.
Słodka maseczka do cery naczynkowej
Zmieszajcie łyżkę śmietany z łyżką miodu. Nałóżcie mieszankę na twarz i zmyjcie po piętnastu minutach.
Pomoc ziołowa dla cery naczynkowej
Przygotujcie napar z rumianku, szałwii lub skrzypu polnego i ostudźcie. Dodajcie łyżkę witaminy A + E. Nasączone naparem waciki nałóżcie na twarz i trzymajcie przez 20 minut.
Makijaż dla cery naczynkowej
Kobiety, które mordują się z cerą naczynkową, mają jedno marzenie: ukryć rozszerzone naczynka. W tym celu na dzień powinnyście stosować kremy z dodatkiem glinki lub zielonego barwnika kryjącego, a na wieczór – zieloną bazę pod makijaż. Ten kosmetyk zmniejsza widoczność zaczerwienień po upływie dwudziestu minut. Można go kupić w dobrych drogeriach i sklepach internetowych. Po nałożeniu bazy powinnyście zaaplikować silnie kryjący fluid, który zakamufluje naczynka.
Firmy produkujące kosmetyki kolorowe mają w swojej ofercie serie podkładów i pudrów dedykowane cerze naczynkowej. Silne właściwości kryjące mają także kosmetyki przeznaczone dla skóry z przebarwieniami.
Cera naczynkowa – zabiegi kosmetyczne
Gabinety kosmetyczne oferują wiele zabiegów mających na celu zamykanie naczynek. Oto one:
- drenaż limfatyczny,
- ultradźwięki,
- jonoforeza,
- elektrokoagulacja,
- galwanizacja,
- zabiegi z wykorzystaniem lampy sollux,
- laserowe zamykanie naczynek,
- fototermoliza,
- zabiegi kojące.
Z kolei zabiegi i kosmetyki, których powinnyście unikać przy cerze naczynkowej, to peelingi gruboziarniste oraz kosmetyki złuszczające i – ze względu na działanie wysuszające – te z dodatkiem alkoholu.
A jak Wy dbacie o cerę naczynkową? Może podzielicie się swoimi przepisami na domowe kosmetyki do jej pielęgnacji? Liczę na Was!
Dodaj komentarz