Cześć!

Siedzący tryb życia, brak czasu na ćwiczenia lub spacer, praca za biurkiem, jazda samochodem, przeglądanie sieci na kanapie przez cały dzień… Tak w dużej mierze wygląda każdy nasz dzień. Niestety takie zachowania nie są dla nas zdrowe. Cierpi na tym nie tylko organizm, lecz także skóra. Zobacz, co zrobić, żeby być i piękną, i zdrową.

Jak to jest z twoim zdrowiem?

Czy wiesz, że spędzanie 8 godzin w pozycji siedzącej zabija częściej niż palenie papierosów? Co gorsza stało się to już światową epidemią. Postraszę ci jeszcze bardziej. Jeżeli pracujesz te osiem godzin i gdybyś ćwiczyła i kontrolowała wskaźnik masy ciała, to i tak nie jesteś w stanie ograniczyć szkodliwych skutków prowadzenia siedzącego trybu życia. Oznacza to, że osoba dorosła spędza aż 90% czasu w pozycji siedzącej.

Co powoduje siedzący tryb życia?

Pozycja siedząca powoduje różnorodne dolegliwości, czyli bóle stawów, mięśni, oczu i głowy. Przyrost masy ciała, a co za tym idzie zwiększone ryzyko zachorowalności na cukrzycę, raka jelita grubego i piersi to także skutki siedzącego trybu życia. Pamiętaj, że aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów i wielu innych chorób, czego nie zagwarantuje ci żaden lek, ani kosmetyk. Bezruch powoduje poza tym poszerzenie naczyń krwionośnych, a w krwi pojawia się więcej tłuszczów, co może prowadzić do zawału serca i nadciśnienia tętniczego. Siedzenie przez większą część dnia może wywołać osteoporozę, wolniejszą pracę mózgu, depresję, żylaki, obniżenie siły mięśniowej, pogorszenie pracy narządów wewnętrznych.

Prawidłowa postawa ciała – prawda czy fałsz?

Często słyszy się o prawidłowej postawie ciała, którą trzeba przyjąć podczas pracy za biurkiem. Kręgosłup powinien być wyprostowany, głowa niech będzie jego przedłużeniem, przedramiona opiera się na biurku i tworzą z ramieniem kąt prosty, stopy powinny być ustawione na podłodze pod odpowiednim kątem i na podnóżku. Okazuje się jednak, że taka postawa wcale nie jest korzystna dla organizmu. Podczas siedzącej pracy lub trybu życia mózg, który steruje mięśniami, po prostu się wyłącza i nie kontroluje pracy mięśni, które są idealnie ułożone. Mózg przestawia się wtedy na czytanie, pisanie, liczenie, a na prawidłowej postawie ciała skupia się tylko przez kilka minut.

Co zrobić, żeby być zdrowym?

Najlepszą zmianą jest ograniczenie czasu, który spędzamy w pozycji siedzącej. Niestety na wykonywana pracę nie mamy zbyt dużego wpływu. Możemy natomiast zmienić sposób pokonywania drogi do pracy, wyjścia na zakupy lub rodzaju aktywności po południowej. Co należy zrobić? Po prostu trzeba jak najwięcej używać mięśni. Basen, spacer lub rower to dobre rozwiązanie, schody zamiast windy sprawdzą się lepiej, a kiedy rozmawiasz przez telefon, wstań zza biurka i przejdź się po biurze lub pokoju. Wszystkie przerwy w pracy wykorzystuj na rozruszanie mięśni; nawet kilka minut pozytywnie wpłynie na układ mięśniowy.

Ćwiczenia dla zdrowia

Jeżeli pracujesz osiem godzin dziennie za biurkiem, to przynajmniej co godzinę lub dwie zrób zestaw kilku ćwiczeń; zajmie ci to około pięciu minut. Przeciwdziałają skracaniu się i sztywnieniu mięśni na skutek długotrwałej pozycji siedzącej. Takie ćwiczenia powinny być wykonywane trzy razy w tygodniu lub po pracy. Dobrze będzie dołączyć powolny oddech, który redukuje stres i odpręża. Dobrą aktywność fizyczną stanowią: naciskanie ud na siebie, napinanie mięśni brzucha, rozluźnianie karku i przekrzywianie głowy na boki, do tyłu i do przodu, podnoszenie do góry i prostowanie rąk z lekkim odchyleniem tułowia, rozciąganie nóg pod biurkiem.

A ty jak dbasz o siebie?

Autor: Jadzia Michalska

Niepoprawna optymistka, zafiksowana na punkcie włosów. Uwielbia dobre kino i astronomię. Jaroszka-smakoszka i gawędziarka, która daje upust gadulstwu na blogu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *