Zawsze miałam problem z zatkanymi porami i zaskórnikami. Koleżanka mi poradziła, żebym sięgnęła po kwas salicylowy. Dotychczas ta substancja kojarzyła mi się nie z kosmetyczką, a z apteką, ale okazało się kwas salicylowy ma też właściwości kosmetyczne. Jakie? Oto moje doświadczenia z kwasem salicylowym.
Trochę chemii
Kwas salicylowy należy do beta-hydroksykwasów (BHA) i jako związek chemiczny został wyodrębniony z kory wierzby. Występuje naturalnie w roślinach jako składnik regulujący ich wzrost i kwitnienie. Wydzielony syntetycznie ma postać drobnego białego proszku lub kryształków. Jego właściwości antybakteryjne, antygrzybiczne i przeciwzapalne wykorzystują producenci preparatów antyseptycznych i kosmetyków (w tych ostatnich występuje po nazwą Salicylid Acid).
Kwas salicylowy rozpuszcza się w alkoholu i w tłuszczach, dlatego w wielu preparatach współwystępuje z alkoholem etylowym. Właściwości kwasu salicylowego zależą od jego stężenia:
- w stężeniu 1-2 %, rozpuszczony w alkoholu etylowym i wodzie, występuje w spirytusie salicylowym – popularnym środku odkażającym. Kosmetyki z takim stężeniem kwasu salicylowego odpowiedzą na potrzeby cery trądzikowej,
- w stężeniu 10-20% kwas salicylowy nabiera właściwości keratolitycznych, to znaczy staje się peelingiem chemicznym.
Im większa zawartość kwasu salicylowego w danym preparacie, tym silniejsze są jego właściwości złuszczające, które są nieocenione w walce ze zrogowaciałą skórą, na przykład stóp lub łokci.
Kwas salicylowy – właściwości i działanie lecznicze
Kwas salicylowy to niesteroidowy lek przeciwzapalny o działaniu przeciwgorączkowym, przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Występuje pod postacią płynów, plastrów, maści i żelu. Zwykle towarzyszy innym substancjom leczniczym i ma różne działanie, na przykład:
- wraz z kwasem mlekowym skutecznie usuwa odciski;
- w duecie z dipropionianem betametazonu leczy choroby skóry, takie jak atopowe, łojotokowe lub wypryskowe zapalenie skóry, liszaj, łuszczyca, potnica i rybia łuska.
Kwas salicylowy – właściwości i zastosowanie kosmetyczne
Kwas salicylowy po pierwsze ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne, a po drugie dobrze rozpuszcza się w tłuszczach, dzięki czemu przenika przez warstwę sebum na skórze i wnika w głąb mieszków włosowo-łojowych. Tam rozpoczyna swoją działalność bakteriobójczą i łagodzącą, a w efekcie usuwa nadmiar tłuszczu i zanieczyszczeń. Dlatego sięgajcie po kwas salicylowy, gdy macie skórę trądzikową, zaskórniki, rozszerzone i zatkane pory lub zapalenie mieszków włosowych. Z kolei dzięki swoim właściwościom oczyszczającym kwas salicylowy odniesie sukces w walce z przetłuszczaniem się skóry głowy i łupieżem. Ponadto zwiększa aktywną penetrację innych substancji, na przykład witaminy A.
Kwas salicylowy ma działanie regenerujące i keratoplastyczne, czyli stymuluje odnowę naskórka, w tym redukuje widoczność blizn. W niskim stężeniu jest delikatny, dlatego rzadko powoduje podrażnienia skóry. Koniecznie go wypróbujci, jeżeli macie suchą skórę.
Peeling kwasem salicylowym – zabieg kosmetyczny
Jeżeli lubicie peelingi chemiczne, polecam Wam ten z kwasem salicylowym. Zabieg kosmetyczny z jego wykorzystaniem zapobiegnie trądzikowi młodzieńczemu, grudkowemu lub powracającemu oraz zmniejszy widoczność plam i blizn potrądzikowych.
Zabieg rozpoczyna się od oczyszczenia twarzy i nałożenia preparatu o wysokim stężeniu kwasu salicylowego, który jest zmywany po kilku minutach. Po zabiegu następuje złuszczanie skóry, które może trwać do 2 dni. Często towarzyszą mu strupki z usuwanego aktywnie naskórka. Peeling kwasem salicylowym skutecznie leczy trądzik – efekty są widoczne już po pierwszym zabiegu, a do znacznej poprawy wyglądu skóry dochodzi po około 6 zabiegach wykonywanych co 10-14 dni. Na 2 tygodnie przed zabiegiem nie wystawiajcie twarzy na ekspozycję słoneczną i nie chodźcie do solarium, a przez 3 tygodnie po zabiegu stosujcie kremy z wysokimi filtrami. Peeling kwasem salicylowym nie jest polecany osobom o ciemnej karnacji, ponieważ może spowodować powstanie jaśniejszych plam.
Kwas salicylowy w kosmetykach i peelingach – przeciwwskazania
Chociaż kosmetyki zawierające kwas salicylowy i peelingi kwasem salicylowym są bardzo skuteczne, nie każdy może je stosować. Przeciwwskazań jest wiele, między innymi:
- ekspozycja na słońce lub korzystanie z solarium podczas kuracji,
- alergia na salicylany, na przykład na aspirynę,
- ciąża i laktacja,
- alergia skórna,
- stany zapalne skóry,
- choroby autoimmunologiczne,
- skaleczenia,
- skóra z licznymi znamionami,
- opryszczka,
- zabieg chirurgiczny na twarzy przebyty mniej niż 2 miesiące przed zastosowaniem kwasu,
- doustna kuracja retinoidami.
Kwas salicylowy – moje doświadczenia
Jak Wam pisałam, stosowałam kwas salicylowy w celu pozbycia się zaskórników i zatkanych porów. To były moje główne bolączki, ale miałam też kilka drobniejszych problemów. Kwas salicylowy nie tylko odblokował pory i zredukował zaskórniki, lecz także usunął zrogowaciały naskórek i poprawił koloryt skóry. Ponadto spłycił drobne blizny potrądzikowe, pobudził naskórek do regeneracji i dobrze przygotowywał skórę do aplikacji kremów. Z czystym sumieniem go Wam polecam.
Jakie są Wasze doświadczenia z kwasem salicylowym? Jakie problemy skórne pomógł Wam zwalczyć? A może w Waszym przypadku okazał się nieskuteczny? Dajcie znać w komentarzach!
Dodaj komentarz