Przepis na mydło DIY jest czasochłonny, ale łatwy. Najlepsze jest to, że kosmetyk domowej roboty zawiera tylko takie składniki, jakie chcecie, żeby zawierał. Dzięki temu alergicy mogą uniknąć kontaktu z alergenami, a miłośnicy produktów naturalnych ‒ konserwantów. Jak zrobić mydło DIY krok po kroku? W jaki sposób nadać mu pożądany zapach i kolor oraz jakie przyprawy zastosować? Jak przechowywać mydło DIY? Oto mój przepis na mydło DIY.
Jak zrobić mydło?
Składniki:
- 200 g oleju palmowego,
- 185 g wody destylowanej lub demineralizowanej,
- 100 g oleju rzepakowego,
- 100 g oleju słonecznikowego,
- 100 g oliwy,
- 70 g sody kaustycznej,
- 50 g oleju rycynowego.
Produkty możecie kupić w sklepach internetowych z półproduktami, chemicznych i ogrodniczych.
Potrzebne akcesoria:
- rękawice ochronne/ lateksowe,
- fartuch,
- duży gar,
- foremki, najlepiej jednorazowe (żeby nie było nam żal, gdy się zniszczą),
- waga kuchenna,
- okulary ochronne lub duże przeciwsłoneczne,
- termometr kuchenny,
- koc/ ręcznik,
- folia kuchenna,
- blender,
- słoik,
- drewniana łyżka.
Jak zrobić mydło DIY krok po kroku?
- Przygotowuję i odmierzam wszystkie składniki. Przelewam wodę do dużego słoika, a oleje do osobnych szklanek lub innych pojemników. Olej palmowy wlewam do garnka i pozostawiam na małym ogniu do stopienia.
- Do podgrzanego oleju dolewam po kolei olej rzepakowy, słonecznikowy i rycynowy oraz oliwę. Powoli mieszam składniki. Ich temperatura powinna osiągnąć 50 stopni Celsjusza.
- Przygotowuję mieszaninę wody z sodą kaustyczną. Ponieważ ta substancja jest żrąca, musicie to robić ostrożnie. Ja dla bezpieczeństwa wkładam rękawice, fartuch i okulary, których nie zdejmuję do końca procesu produkcyjnego. 😉 Do słoika powoli dosypuję sodę i mieszam drewnianą łyżką aż do uzyskania prawie przezroczystej barwy.
- Roztwór wlewam do mieszaniny olejów i w ten sposób łączę wszystkie składniki. W momencie połączenia temperatura obu płynów musi wynosić 50 stopni Celsjusza.
- Blenduję płyn powoli przez 15-30 minut. Po upływie tego czasu powinien mieć konsystencję gęstego błota.
- Przelewam masę do foremek i wyrównuję powierzchnię. Foremki uszczelniam folią, owijam kocem i odstawiam w ciepłe miejsce na dobę.
- Po tym czasie wyjmuję mydełka z foremek. Ja kroję je rozgrzanym, szerokim nożem, ale nie trzeba tego robić. Owijam produkty ręcznikiem papierowym i odstawiam w ciepłe miejsce na 4 tygodnie. Wtedy mydło będzie gotowe do użycia, bo dopiero wtedy przestanie być żrące. Jest takie przez wodorotlenek sodu. Do tego czasu można dotykać mydła jedynie w rękawicach oraz należy chronić je przed dziećmi i zwierzętami.
Mydło DIY: zapach, kolor i przyprawy
To, jakie przyprawy wybierzecie, zależy tylko od Was. Możecie je dobrać ze względu na ich smak lub właściwości. Dzięki nim mydło będzie ciekawe wyglądało i pachniało. Żeby uzyskać kosmetyk w pożądanym kolorze, dodajcie do masy słodką paprykę (kolor czerwony) lub kurkumę (kolor żółty) przed przelaniem do foremek. Aby uzyskać kosmetyk zapachowy, dodajcie do masy kilka kropli aromatu waniliowego, dwie szczypty cynamonu lub pachnącą herbatę. Ja zwykle dodaję płatki kwiatów, płatki migdałów lub suszone owoce. Po zastygnięciu można obtoczyć mydło w ziarnach kawy lub wyryć na nim dowolny wzór czy napis. Substancja jest bardzo plastyczna, dlatego jeżeli posiadacie talent plastyczny, możecie samodzielnie wyciąć foremki i zrobić mydło w dowolnym kształcie.
Jak przechowywać mydło DIY?
Ja przechowuję je w mydelniczce lub plastikowej folii, obowiązkowo w zacienionym i chłodnym miejscu z dala od grzejnika. Jeżeli odpowiednio o nie zadbamy, mydło będzie nadawało się do użytku przez około roku. W przeciwnym razie szybko straci kształt i właściwości.
Robiłyście kiedykolwiek mydło DIY? Jeżeli tak, według jakiego przepisu?
Dodaj komentarz