Jaki jest idealny krem na noc? Nie istnieje. Zdziwiona? Moim zdaniem dziwne byłoby to, jakby istniał krem na noc, który spełniałby potrzeby WSZYSTKICH kobiet, niezależnie od ich wieku oraz rodzaju i problemu skóry. Taki krem na noc nie istnieje – idealny krem na noc nie istnieje. Każda z nas powinna znaleźć kosmetyk, który będzie idealny dla niej. Zanim spróbuję odpowiedzieć na pytania, jak wybrać krem na noc oraz jak go dobrać do typu cery i do wieku, ustalmy, po co nam w ogóle krem na noc. Jak go nakładać? Czy warto stosować serum?

Po co nam krem na noc?

Krem na noc różni się od kremów na dzień składem, a konkretnie większą koncentracją składników odżywczych. Poza tym, że ten pierwszy jest bardziej skoncentrowany, gęstszy i tłustszy, nie zawiera filtrów UV.

Skóra najefektywniej regeneruje się w nocy. Już wczesnym wieczorem zaczynają się rozluźniać wiązania komórkowe skóry i zwiększa się jej przepuszczalność. Dzięki temu skóra intensywniej wchłania składniki odżywcze, które łatwiej przedostają się do głębszych warstw naskórka. Po północy proces regeneracji skóry nabiera tempa, ponieważ wtedy organizm zaczyna produkować hormony sprzyjające jej odnowie, takie jak hormon wzrostu. Dzięki temu wszystkie komórki ciała dzielą się znacznie szybciej niż w ciągu dnia.

Późnym wieczorem i w nocy skóra jest dobrze ukrwiona i elastyczna oraz intensywnie oddycha i przyjmuje aktywne składniki z kosmetyków. Jej komórki oczyszczają się z toksyn oraz produkują białka, które chronią jądro komórkowe, regenerują włókna kolagenowe i naprawiają całodzienne uszkodzenia.

Nad ranem organizm stopniowo przestawia się na tryb dzienny: podział komórek w skórze zwalnia i zmniejsza się przepuszczalność naskórka. Dzięki temu w ciągu dnia skóra jest lepiej chroniona przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Jej kondycja będzie jeszcze lepsza, jeżeli wieczorem zadbamy o to, aby proces jej odnowy przebiegał łatwiej i intensywniej. Właśnie w tym pomoże nam krem na noc.

Jak dobrać krem na noc do typu cery?

Krem na noc ma wspomóc proces regeneracji skóry, to znaczy powinien ją odżywić, nawilżyć i ochronić przed utratą wilgoci. Aby sprostał temu wyzwaniu, musi być dobrany do rodzaju skóry. Jeżeli macie cerę skłonną do przetłuszczania lub trądzikową, krem na noc, który wybierzecie, powinien mieć lekką konsystencję, aby nie zatykał porów. Z kolei cera sucha potrzebuje kosmetyku gęstszego, który ją nawilży i w dalszej perspektywie ograniczy wyparowywanie wody z naskórka. W przypadku cery mieszanej i tłustej krem na noc jest zbędny.

Jak dobrać krem na noc do wieku?

Drugim istotnym kryterium wyboru kremu na noc jest wiek użytkowniczki. Nie jest tajemnicą, że inne potrzeby ma skóra młoda, a inne dojrzała. Mimo to w każdym kremie na noc powinny znaleźć się silne antyoksydanty, takie jak witaminy A, C i E oraz flawonoidy, które będą wspomagać regenerację uszkodzeń spowodowanych przez słońce, zanieczyszczone powietrze i wiatr. Nie obejdzie się też bez odżywczych minerałów, zwłaszcza wapnia, krzemu, selenu, cynku i siarki.

Krem na noc 30+

Jaki krem na noc powinny wybierać trzydziestoletnie Wy? Takie, które zawierają koenzym Q10, ponieważ ten składnik przyśpiesza metabolizm komórek, poprawia ich dotlenienie, regeneruje i ujędrnia skórę oraz rozjaśnia przebarwienia.

Krem na noc 40+

Kochane Czterdziestolatki, Wy powinnyście szukać w kremach na noc ceramidów, protein, retinolu i nienasyconych kwasów tłuszczowych, na przykład oleinowego i linolowego. Wszystkie te substancje przyspieszają metabolizm komórek, utrzymują równowagę wodno-lipidową w skórze oraz działają przeciwzapalnie i regenerująco.

Krem na noc 50+

Pięćdziesięciolatki docenią izoflawony sojowe, kwas glikolowy i kwas foliowy, które stymulują produkcję kolagenu, mają silne właściwości regenerujące, przyśpieszają naprawę DNA komórek skóry i hamują procesy starzenia.

Jak nakładać krem na noc?

Ja to robię w taki sposób, że nakładam go na twarz i delikatnie wmasowuję w skórę opuszkami palców. Wykonuję przy tym drobne koliste ruchy. Taki rytuał ma na celu poprawienie mikrokrążenia w skórze i zrelaksowanie jej. Zaczynam od środkowej części twarzy i kieruję się ku jej krawędziom. Wygładzam zmarszczki mimiczne i uciskam punkty przy wewnętrznych kącikach oczu, gdzie gromadzi się limfa.

Czy warto stosować serum?

Serum wzmacnia działanie kremu na noc. To skoncentrowany preparat, który zawiera dużą dawkę składników aktywnych o intensywnym działaniu i bardzo lekkiej konsystencji. Serum często ma postać płynną i błyskawicznie się wchłania. Z tego powodu już minimalna ilość serum wystarczy. Nakłada się je na oczyszczoną skórę chwilę przed aplikacją kremu. Oba kosmetyki powinny być tej samej marki i linii, aby ich składniki mogły się uzupełniać.

Czym Wy się kierujecie przy wyborze kremu na noc? Macie swój ulubiony od lat czy ciągle szukacie ideału? Polećcie mi coś!

Autor: Jadzia Michalska

Niepoprawna optymistka, zafiksowana na punkcie włosów. Uwielbia dobre kino i astronomię. Jaroszka-smakoszka i gawędziarka, która daje upust gadulstwu na blogu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *