Cześć!

Jak myślisz, co jest najważniejsze dla zachowania właściwej kondycji skóry? Czy są to zabiegi w SPA połączone z luksusowymi rytuałami pielęgnacyjnymi? A może chodzi o drogie kosmetyki nakładane po każdej kąpieli? Okazuje się, że to żadna z tych rzeczy. Chodzi bowiem o nawilżanie. Niby taki zwykły zabieg, a zapewnia niezwykłe efekty. Jakie konkretnie? Znajdziesz je wszystkie w moim artykule. Zapraszam do lektury.

Skóra chce pić!

Kiedy skóra potrzebuje wody? Rozpoznasz to bez problemu. Skóra jest wtedy sucha, łuszczy się i swędzi, jest napięta po kąpieli. Mogą pojawiać się problemy z włosami i paznokciami, a na twarzy i ciele mogą wystąpić zmarszczki i przebarwienia. A jak temu zaradzić? Ważne jest picie niegazowanej lub przegotowanej wody – każdego dnia spożywaj około 1,5 litra. Nie bez znaczenia jest także stosowanie produktów z zwartością humektantów (substancji wiążących wodę), składników hydrofilowych (łączą się z wodą), substancji higroskopijnych (wchłaniających wodę) i emolientów (składników nawilżających i natłuszczających).

Jak nawilżać skórę?

To nie taka prosta sprawa. Musimy znaleźć taki sposób nawilżania, żeby do wnętrza skóry przedostało się jak najwięcej nawilżających składników. W związku z tym musimy zastosować takie produkty, które przejdą przez naturalną barierę ochronną i dotrą do najgłębszych warstw skóry. Pomogą nam w tym specjalne składniki, które mają zdolności transportujące inne substancje.

Innym sposobem nawilżania skóry jest picie wody. Jednak aby osiągnąć pożądane efekty, szklankę wody należy wypijać małymi łykami przez około godzinę. Do płynów nawadniających organizm nie zaliczają się kawa i herbata. Te dwa napoje mają zupełnie inne właściwości: działają moczopędnie i pozbawiają organizm nawilżenia. Najlepszymi produktami do nawadniania organizmu będą: niegazowana woda, zielona herbata i rozcieńczone naturalne soki owocowe bez cukru.

Kolejnym sposobem na nawilżenie skóry jest dostarczanie jej niezbędnych składników na każdym etapie pielęgnacji. Produkty do oczyszczania, peelingowania i liftingu cery, które zawierają kwas hialuronowy, glicerynę lub mocznik zapewnią twojej skórze odpowiedni poziom nawodnienia. Codzienną pielęgnację warto rozbudować o maski, kuracje ampułkowe, esencje, sera lub zabiegi nawilżające przeznaczone do domowego użytku.

Składniki, które nawilżają

W kosmetykach szukaj następujących składników nawilżających:

1. Kwas hialuronowy – jest substancją naturalnie występującą w organizmie człowieka. Wraz z kolagenem i elastyną stanowi budulec skóry i mazi stawowej. Zadaniem kwasu hialuronowego jest utrzymanie poziomu nawilżenia i kontrolowanie poziomu płynu międzykomórkowego. Ma właściwości higroskopijne – jedna cząsteczka kwasu hialuronowego może wiązać ponad 200 cząsteczek wody. Dzięki temu kwas hialuronowy wygładza, ujędrnia i poprawia elastyczność skóry. Znalazł nawet zastosowanie w medycynie estetycznej w zabiegach odmładzających cerę i wygładzających zmarszczki.

2. Kolagen – czyli białko występujące w organizmie człowieka, które razem z elastyną i kwasem hialuronowym tworzy pewnego rodzaju wewnętrzne rusztowanie dla skóry. Poza tym kolagen utrzymuje w skórze właściwy poziom nawilżenia, poprawia gęstość cery oraz przeciwdziała powstawaniu zmarszczek i przebarwień. Niestety kolagen jest trudno dostarczyć w głąb skóry. Co możesz zrobić? Potrzebujesz do tego kosmetyku z witaminą C, która ułatwi transport kolagenu do każdej komórki skóry.

3. Żel aloesowy – to naturalny składnik roślinny o silnie nawilżającym i łagodzącym działaniu. Utrzymuje właściwy poziom wilgoci, w skórę wchłania się o wiele szybciej niż woda, a do tego regeneruje uszkodzony naskórek i łagodzi podrażnienia. Dzięki aloesowi rany i obrzęki goją się szybciej, a bóle różnego pochodzenia nie są odczuwalne tak mocno.

4. Wazelina – mimo że dobrze nawilża, to może zapychać pory skóry i mocno natłuszczać skórę. Nie ma pochodzenia naturalnego, ale mimo to jest bezpieczny dla skóry alergicznej i wrażliwej. Działanie wazeliny polega na utworzeniu na skórze ochronnej warstwy, która zapobiega utracie wody, natłuszcza i wygładza.

A ty jak nawilżasz swoja skórę i organizm?

Autor: Jadzia Michalska

Niepoprawna optymistka, zafiksowana na punkcie włosów. Uwielbia dobre kino i astronomię. Jaroszka-smakoszka i gawędziarka, która daje upust gadulstwu na blogu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *