Cześć!

Atopowe zapalenie skóry to jedna z najbardziej uciążliwych chorób. Osoby, które na nią cierpią, nie mają łatwego życia. Ciągłe swędzenie, ból, zaczerwienienie skóry, przesuszenie to tylko niektóre objawy tej choroby. Jeżeli i ty zmagasz się z takimi niedoskonałościami, to przeczytaj ten tekst i dowiesz, jak dbać o skórę z AZS.

Czym jest atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry jest jedną z najczęściej występujących chorób dermatologicznych na podłożu alergicznym. Ma charakter przewlekły i nawracający przebieg. Na skórze pojawiają się wypryski, pacjent odczuwa świąd, występuje pogrubienie skóry. AZS najczęściej pojawia się w dzieciństwie, jest uwarunkowane genetycznie i immunologicznie. Na rozwój choroby mają wpływ czynniki psychosomatyczne i środowiskowe. Co ciekawe atopowe zapalenie skóry jest powiązane z astmą oskrzelową i katarem siennym.

Objawy atopowego zapalenia skóry

Najczęstszymi objawami atopowego zapalenia skóry są:

  • świąd i suchość skóry;
  • utrata lipidowej bariery ochronnej;
  • zaczerwienienie;
  • wysypka, plamy;
  • pogrubiony fałd szyjny;
  • dodatkowy fałd skóry pod dolną powieką;
  • opuchnięcia, pęcherze z osoczem.

Skóra jest także wrażliwa na bodźce mechaniczne i materiały drażniące (np. wełnę). Zaostrzenie tych zmian obserwuje się również pod wpływem silnych emocji. Przy AZS występują także nietolerancja pokarmowa, odbarwienia na źrenicach, powiększone węzły chłonne. Kliniczny obraz choroby dzieli się na trzy okresy:

  • niemowlęcy – występują w nim: ciemieniucha, zmiany na twarzy i na fragmentach kończyn,
  • dziecięcy – zmiany są widoczne w okolicy zgięć stawowych, pojawiają się też swędzące grudkowe wykwity,
  • wieku dojrzały – łuszczenie się skóry, zmiany wypryskowe, świerzb, zapalenie przymieszkowe i grudkowe.

Jak pielęgnować skórę z AZS?

Jeżeli cierpisz na atopowe zapalenie skóry, to powinnaś unikać następujących substancji: konserwantów, składników zapachowych, tłuszczy (np. lanoliny), sztucznych i naturalnych barwników, amoniaku w farbach do włosów oraz składników kosmetyków (m. in.: acetonu, masła kakaowego, substancji zapachowych) i olejków eterycznych. Dla skóry atopowej drażniące mogą być także kosmetyki kolorowe, mające większą ilość dodatków zagęszczających, nabłyszczających i konserwujących. Pamiętaj też, że źle na skórę z AZS wpływają słońce i solarium, a perfumy, leki i antykoncepcja mogą wywoływać przebarwienia i dotkliwe podrażnienia.

Skóra z AZS wymaga częstego natłuszczania, nawilżania i regeneracji naturalnej warstwy hydrolipidowej. Produkty do pielęgnacji powinny pochodzić z jednej linii kosmetycznej. Dzięki temu składniki będą się uzupełniać i będziesz miała pewność, że nie nabawisz się podrażnień. Kosmetyki dla osób z atopowym zapaleniem skóry powinny także chronić przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Powinny zawierać między innymi filtry mineralne zabezpieczające przed promieniami UV. Dobrym rozwiązaniem jest także schłodzenie emolientów w lodówce, bo takie działanie przyniesie ukojenie swędzącej skórze. Skórze atopowej dobrze zrobią produkty z zawartością ceramidów, olejkiem z ogórecznika lub z wiesiołka, kwasu hialuronowego, proteiny B5, alantoiny, wody termalnej. Pielęgnacja skóry z AZS powinna opierać się przede wszystkim na nawilżeniu i ukojeniu.

A ty jak dbasz o swoją skórę z AZS?

Autor: Jadzia Michalska

Niepoprawna optymistka, zafiksowana na punkcie włosów. Uwielbia dobre kino i astronomię. Jaroszka-smakoszka i gawędziarka, która daje upust gadulstwu na blogu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *