Cześć!
Laseroterapia jest ostatnio bardzo popularna w leczeniu i pielęgnowaniu cery z różnymi schorzeniami. Trądzik, przebarwienia, blizny, popękane naczynka krwionośne to tylko część z niedoskonałości, które można wyleczyć światłem. Jakie są inne zastosowania tego urządzenia?
Czym jest laseroterapia?
Laseroterapia to zabiegi stosowane między innymi w kosmetologii, które wykonuje się z zastosowaniem urządzeń laserowych. Początkowo lasery miały zastosowanie tylko lecznicze i były uważane przez lekarzy. A dzisiaj laseroterapia jest wykorzystywana w kosmetologii i medycynie estetycznej, a co więcej należy do najpopularniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Z takich zabiegów mogą skorzystać wszyscy, niezależnie od zasobności portfela, rodzaju niedoskonałości i skóry.
Przeciwwskazaniami do laseroterapii są: menstruacja, mocna i świeża opalenizna, ciąża i karmienie piersią, choroby nowotworowe, leki i zioła fotouczulające, choroby bakteryjne, wirusowe i grzybicze, przerwanie ciągłości skóry, cukrzyca, nadwrażliwość na światło, epilepsja.
Lasery w kosmetologii
Laser emituje wiązkę promieniowania elektromagnetycznego, z zakresu światła widzialnego, podczerwieni i ultrafioletu. Wiązka laserowa jest:
- monochromatyczna (ma jedną długość fali),
- spójna w czasie i przestrzeni,
- równoległa,
- intensywna, jeśli chodzi o moc i gęstość.
Te cechy są odpowiedzialne za moc lasera, która następuje w wyniku koncentracji fotonów w wąskiej przestrzeni. Stan skupienia jest głównym wyznacznikiem w podziale laserów. Wyróżnia się zatem:
- laser zawierający ciało stałe – wykorzystuje się matrycę krystaliczną, zaliczamy tu lasery: neodymowo-yagowy, rubinowy lub aleksandrytowy;
- lasery płynne tzw. barwnikowe – stosuje się w nich barwniki, które ulegają fluorescencji, do tej grupy zalicza się laser barwnikowy ciągły i impulsowy;
- laser zawierający ciało gazowe, w których kryształ został zastąpiony gazem, w tej grupie mamy między innymi laser argonowy lub CO2;
- laser półprzewodnikowy (diodowy) – o wysokiej wydajności, oparty na dużym półprzewodniku.
Lasery dzieli się także ze względu na sposób ich działania. Są zatem lasery o działaniu ciągłym, które emitują światło o stałej mocy i natężeniu oraz lasery impulsowe, które emitują powtarzające się świetlne impulsy. Pod względem mocy emitowanego promieniowania i długości fal mamy lasery: małej mocy 1-6 mW, średniej mocy do 500 mW, dużej mocy powyżej 500mW.
Jakie mamy rodzaje laserów?
1. Lasery dużej mocy
Stosuje się je podczas zabiegów inwazyjnych. Przeprowadzane są przez lekarzy lub kosmetologów współpracujących z lekarzami. Działanie takich urządzeń polega na przerwaniu ciągłości skóry, koagulacji i odparowaniu. Zabiegi tego rodzaju dają najlepsze efekty; są stosowane w odmładzaniu skóry, usuwaniu znamion, tatuażów i blizn. Laserami o dużej mocy są: argonowy, rubinowy, aleksandrytowy i CO2.
2. Lasery małej i średniej mocy
Są laserami biostymulującymi. Wykorzystuje się je w dermatologii, kosmetologii i rehabilitacji. Służą do przeprowadzenia zabiegów nieinwazyjnych, podczas których nie dochodzi do przerwania ciągłości skóry (usuwania przebarwień, spłycania zmarszczek, leczenia trądziku pospolitego, usuwania blizn, owrzodzeń i ran, leczenia łysienia). Takimi laserami są półprzewodnikowy i heolowo-neonowy.
3. Lasery frakcyjne
Są bezpieczne, zapewniają dobre efekty i nie powodują skutków ubocznych. Stosuje się je w redukcji zmarszczek, usuwaniu przebarwień skóry, redukcji rozstępów i blizn, odmłodzenia skóry. Światło emitowane przez te lasery jest słabsze niż w tradycyjnych laserach.
4. IPL (Intense Pulse Light)
To urządzenie, które emituje rozproszone fale świetlne o szerokim spektrum. Ze względu na ich różną długość, wiązki świetlne pochłaniane są przez melaninę i hemoglobinę. IPL mogą samodzielnie stosować kosmetolożki w zabiegach: zwalczania oznak starzenia, zwężania porów skóry, trwałego usuwania owłosienia, zamykania naczynek krwionośnych i rumienia, usuwania przebarwień skóry i zmian trądzikowych.
Czemu lasery są tak popularne?
- Są skuteczne. Zapewniają częściowe lub całkowite usunięcie niedoskonałości i wspomagają regenerację naskórka. Zabiegi z zastosowaniem lasera zapewniają bardzo dobre efekty.
- Duża liczba wskazań. Laseroterapia ma szerokie zastosowanie między innymi w: usuwaniu cellulitu, redukcji blizn i rozstępów, usuwaniu przebarwień, zamykaniu naczynek, usuwaniu niechcianego owłosienia i tatuaży oraz w odmłodzeniu skóry.
- Niewielka inwazyjność. W prawdzie laseroterapia nie jest przyjemnym zabiegiem, ale z drugiej strony nie jest zabiegiem mocno inwazyjnym. A to z kolei jest uzależnione od rodzaju lasera i parametrów ustawionych w tym urządzeniu. To wpływa na efekt zabiegów.
Dodaj komentarz